Visszafogták beruházásaikat az önkormányzatok

A különadóból és a személyi jövedelemadóból elért többletbevételek ágyaztak meg egyebek mellett annak, hogy az államháztartás tavalyi gazdálkodása jobb lett a tervezettnél. Az Országgyűléshez tegnap benyújtott zárszámadási törvényjavaslat szerint a központi költségvetés, a tb-alapok, a helyi önkormányzatok és az elkülönített állami pénzalapok együttes deficitje összességében a bruttó hazai termék (GDP) 0,8 százalékával lett alacsonyabb az előirányzathoz képest. Kevesebbet kellett költeni az állami vagyonra, a fogyasztóiár-kiegészítésre és a lakástámogatásokra annál, mint ami az elfogadott költségvetési törvényben szerepelt. Azért nem lett még kisebb a hiány, mert a nyugdíjakra, valamint a MÁV-ra és a Volán-társaságokra viszont a tervezettnél többet kellett fordítania a költségvetésnek.

A központi költségvetés végül 870 milliárd forint hiánnyal zárta a 2008. évet, a tb-alapok ezt 67,5 milliárddal megfejelték (ez a hiány kizárólag a nyugdíjalapnál keletkezett, az egészségbiztosítás kismértékű szufficittel hagyta maga mögött 2008-at). Az elkülönített állami pénzalapok több mint 28 milliárd forint többlete valamit javított az összképen.

Érdekes a helyi önkormányzatok helyzete. Gazdálkodásuk 15,6 milliárd forinttal tovább növelte ugyan a deficitet, ám ez a szám meglepően alacsony, ha figyelembe vesszük, hogy eredetileg 111,1 milliárd forint hiányra lehetett tőlük számítani. A törvényjavaslat szerint a jobb egyenleg elsősorban annak tudható be, hogy mintegy 200 milliárd forint felhalmozási kiadást, azaz beruházást, fejlesztést nem valósítottak meg a települések. Ez a tétel az előttünk álló év(ek)ben is komoly befolyással bír majd az önkormányzati alrendszer gazdálkodásának alakulására: a Bajnai-kormány tervei szerint a helyhatóságoknál 2010-ben elérendő 120 milliárd forint megtakarítást részben az ilyen jellegű kiadások elhalasztásával, befagyasztásával kell megvalósítani.

A tervezettnél alacsonyabb nominális GDP további 0,1 százalékkal növelte a deficitet. (Mivel ehhez viszonyítva számolják az államháztartás hiányát, ha elmarad a tervezettől, alacsonyabb a viszonyítási alap.)

Összességében az államháztartás hiánya tavaly 893,7 milliárd forint volt, ami a GDP 3,4 százalékának felel meg. (B. F. Z.)

A családi pótlékra tavaly 366 milliárd forintot költött az állam. Az egy évvel korábbihoz képest 17,5 milliárd forinttal nőtt az ellátásra fizetett összeg, ám még ez sem volt elég ahhoz, hogy teljesüljön a 2008-as előirányzat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.