Kevesebbet kapnak a termelők
Bár sokan feltételezik, hogy a nyári adóemeléseknek már meg kellett volna jelenniük a számokban, Nyers József, az Ecostat konjunktúrakutatási igazgatója hangsúlyozza: a termelői áraknak sem az áfa, sem a jövedéki adó nem része. Az eladásokban az önköltség és az a nyereség jelenik meg, amit a termelők képesek érvényesíteni. Mivel pang a piac, a termelők gyakorlatilag képtelenek voltak árat emelni. Ami mozgás megjelent a statisztikában, az az export-import esetében, éves összehasonlításban a forint árfolyamának változásához kötődik. A belföldi árcsökkenést pedig az okozta, hogy a kőolaj árának esése csak kilenc hónap késéssel épül be a hazai mutatókba.
A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai 2009 júliusában 1,1 százalékkal maradtak el a júniusiaktól. A kőolaj-feldolgozásban az elmúlt havi, tíz százalékot meghaladó áremelkedés után a földgáz világpiaci áresésének hatására 6,5 százalékos árcsökkenés következett be - erősítik meg a számok a Nyers József által mondottakat. Az élelmiszeriparban, illetve a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban 0,1 százalékkal csökkentek, azaz ténylegesen nem változtak a belföldi értékesítési árak. A jelentős súlyt képviselő villamos energia, gáz, gőzellátás, légkondicionálás árai júliusban 1,7 százalékkal alacsonyabbak voltak a júniusinál. Éves összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve a legnagyobb mértékben, 5,6 százalékkal a járműgyártásban, illetve 3,4 százalékkal a gumi-, műanyag- és építőanyag-ipari ágazatokban emelkedtek az árak. Az élelmiszeriparban 1,1 százalékos árnövekedés jelentkezett. (Sz. B.)
A magyar ipari termelés fellendülése lehet a legmeredekebb a térségben a BNP Paribas előrejelzése szerint. Fontos tényezőnek tartják, hogy a feldolgozóipari cégeknek - amelyek a térségen belül a legnagyobb mértékben fogták vissza termelésüket az év eleje körül - sikerült csökkenteniük raktárkészleteiket.