Az árak feltámadása még várat magára
Augusztusban kisebb ütemben csökkentek a fogyasztói árak az euróövezetben, mint azt az elemzők várták - derült ki az EU statisztikai hivatalának friss összesítéséből. A 16 tagú euróövezetben a májusi nulla- százalékos "alapállapotot" követően júniusban 0,1, júliusban 0,7, augusztusban viszont már csak 0,2 százalékkal volt alacsonyabb az árindex az egy évvel korábban mértnél. A Bloomberg elemzői konszenzusa 0,3 százalékos ármérséklődést jelzett a múlt hónapra. Az infláció alakulása mögött a világgazdaság javuló teljesítménye, a recesszióból való kilábalás árfelhajtó hatása húzódik meg, ami legérzékletesebben az energia- és nyersanyagárak emelkedésében ölt testet.
Az Európai Központi Banknál (EKB) azonban figyelmeztetnek, hogy a még mindig emelkedő munkanélküliség gátolhatja a fogyasztás növekedését, mivel megfontolt költekezésre, kivárásra inti a lakosságot. Ennek következtében az infláció alacsony szinten stabilizálódhat - vélik. A munkanélküliség a legutóbbi, júniusi adatok szerint 9,4 százalékos volt az euróövezetben - a tetőzést jövőre 11,5 százalékon várják az elemzők.
Az infláció csökkenése júliusban érte el mélypontját, a fordulópontot Nick Matthews, az RBS bank londoni elemzője októberre várja, akkortól már egyértelműen növekszik majd a pénzromlás üteme. A mérték azonban Matthews szerint is szerény marad, mert a termelők a kereslet visszaesésétől való félelmükben csak óvatosan emelhetik áraikat. A kereslet élénkítését - de legalább fenntartását - számos nagyvállalat saját nyeresége terhére meghirdetett akciózással próbálja elérni.
Így tett a Puma sportszergyártó, amelynek a raktárkészletek kisöprésére irányuló akciói 16 százalékot nyestek le a cég utolsó negyedéves profitjából. A háztartási vegyipari cikkeket gyártó Unilever ötvenmillió darab kedvezményre jogosító kuponnal árasztotta el a német háztartásokat, míg a Niveát gyártó Beiersdorf augusztusi, három eurót visszatérítő akciójának mérlegét most állítják össze. A kiskereskedelmi forgalmi adatok tehát nem adnak okot túl nagy optimizmusra: az unióban immár tizenötödik hónapja csökken az összforgalom az előző év azonos időszakához képest.
Elemzők a jó hírek közé sorolják, hogy az uniós nagyhatalmak közül a második negyedévben Németország és Franciaország is növelni tudta teljesítményét a megelőző három hónaphoz képest, és a németek az inflációs nyomás alól is felszabadultak. Többet erről az inflációs mozgások egyik fő mozgatórugója, az ipari termelői árindex júliusi értékéről szóló jelentés szerdai publikálása után lehet mondani. Júniusban mind az euróövezetben, mind az EU egészében 0,1 százalékos ipari termelői árcsökkentést regisztráltak - az egy százalék feletti havi drágulást mutató energiaszektor adataitól megtisztítva. Utóbbit is ideszámítva az eurózónában viszont 0,3, az EU-27-ben 0,2 százalékos volt a drágulás májushoz képest, és csak Litvániában, Németországban, Cipruson és Szlovákiában maradt negatív előjelű az index.
Néhány uniós tagállam már közölte a júliusi értékeket. Szlovéniában a júniusi havi 0,3 százalékos drágulást 0,2 százalékos árcsökkentés követte júliusban. Hasonló irányú mozgás volt Lengyelországban, ahol a júniusi 0,8 százalékos pluszt 1,3 százalékos mínusz váltotta júliusban. Az észteknél viszont 0,5 százalékos pluszt mértek, a fa-, illetve fémipari feldolgozott termékek drágulásának köszönhetően.
Világgazdasági szempontból lényegesebb, hogy mind az Egyesült Államokban, mind pedig Kínában tovább csökkentek az ipari termelői árak. Amerikában a kiszámíthatatlanul mozgó élelmiszer- és energiaárak tettek keresztbe a várakozásoknak, 0,9 százalékosra alakítva az árcsökkenés havi mértékét. Az ezek kiszűrésével számított mutató -0,1 százalék volt. Kínában január óta folyamatosan morzsolódnak az ipari árak. Júliusban 0,4 százalékos volt a havi csökkenés, miközben már 8,2 százalékkal olcsóbban adták át a kereskedőknek áruikat a kínai gyártók, mint tették egy évvel ezelőtt. A "vesszőfutás" nem tart már sokáig, a negyedik negyedévre ígérik az árak feltámadását a kínai elemzők is.