A Fidesz mindent visszacsinálna Sukorón
Cser-Palkovics András helyettes Fidesz-szóvivő "nagy lopásról" beszélt, és egy parlamenti vizsgálóbizottság felállítását sürgette, amely elszámoltatná Bajnai Gordon kormányfőt a Sukoró-ügyben.
Tegnap a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. is megszólalt az ügyben. A cég szerint a Sukoró-Pilis/Albertirsa ingatlancsere-szerződés nem tekinthető semmisnek, ameddig a bíróság a semmisséget jogerősen meg nem állapítja - szögezik le közleményükben, megemlítve, hogy a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) és az MNV Zrt. az ügyben csak az ingatlancsere-szerződés kapcsán tekinthető érintettnek.
A telekcserét a rendelkezésükre álló információk alapján hagyták jóvá tavaly júliusban. A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. akkori tájékoztatása szerint a pilis-albertirsai ingatlanegyüttest érinteni fogja az épülő M4-es autópálya nyomvonala. Ezért, ha azt más megoldással - vétellel, cserével - nem lehet az állami vagyoni körbe bevonni, akkor kisajátítási eljárást kell lefolytatni. A cserét kritizáló Állami Számvevőszék szerint a szerződés a polgári törvénykönyv alapján tekinthető semmisnek. A számvevők ugyanis azt feltételezik, hogy mivel az autópálya-építés nem az ingatlanok teljes területét érinti, a közcél nem áll fenn.
Ezzel szemben az autópálya-építési gyakorlat szerint számos esetben a kisajátítási eljárás elkerülése érdekében a teljes ingatlant, és nem csak annak az útépítéshez szükséges részét vásárolják meg. A magántulajdonos egyébként a Ptk. és a kisajátítási törvény alapján is kérheti az útépítéshez nem szükséges területeinek is a kisajátítását. Az autópálya-építések során több száz hektár úgynevezett maradék terület marad állami tulajdonban, amit az útépítés céljára nem használtak fel, de egyéb más, gazdaságilag hasznos célra igen.
A tranzakcióval kapcsolatban felvethető, hogy az ingatlancsere nem értékarányosan történt, azonban az NVT döntéshozatali eljárását kötelezően megelőző értékbecslés elkészült. A cserepartner éppúgy megbízott ezzel szakértőt, mint az MNV. Annak eldöntése, hogy az értékbecslők hibáztak-e, csak egy alaposabb vizsgálat után lesz lehetséges. Az értékbecslés nem lehet alapvetően hibás, ezt igazolja, hogy az adóhivatal a megkötött csereszerződés árai alapján jogerősen vetette ki az illetéket - jegyzi meg állásfoglalásában az MNV.