Biomasszával fűtenek Szakolyban

Biomassza-erőművet adtak át Szakolyban. A fára épülő beruházást a Dél-nyírségi Bioenergia Művek Energiatermelő Zrt. 14 milliárd forintos beruházásban valósította meg.

Viszonylag kis, 20 MW teljesítményű biomassza-erőművet adtak át csütörtökön Szakolyban. A szükséges 14 milliárd forint hitelt a Magyar Fejlesztési Bank és a K & H fele-fele arányban biztosította. A kormány ezen- kívül a beruházáshoz 200 millió forint vissza nem térítendő támogatást is nyújtott. A beruházás mögött álló DBM Dél-nyírségi Bioenergia Művek Zrt. 50 százalékot meghaladó tulajdonosa a Liget Bioenergia Művek Kft., amely mögött négy magánszemély, Derzsi Miklós, Lontay Zoltán, Polgári István és Szőke Károly áll. A DBM további tulajdonosa Japán egyik legnagyobb áramszolgáltatója, a Tohoku Epco, a mérnöki feladatokat végző GEA EGI Zrt. (melynek német anyavállalata a tőzsdén forog), valamint a Vegyterv IS Zrt. (melynek áttételes fő tulajdonosa az adatok szerint Pinczés Imre).

Az erőmű tüzelőanyagáról Lontay Zoltán, a DBM igazgatósági tagja közölte: a felhasznált biomassza a térség erdeiből, fűrészüzemeiből, mezőgazdaságából származik. Ez nem veszélyezteti a lakosság tűzifaellátását, az erőmű ugyanis elsősorban más célra alkalmatlan hulladék anyagokat használ fel - tette hozzá. A térség földtulajdonosai az erőmű építésével párhuzamosan energiaültetvények létesítésébe kezdtek, amelyeken fás szárú növények termesztésével gazdaságos és környezetkímélő módon tudnak előállítani biomasszát az erőműnek.

A közölt adatok szerint az erőmű éves tüzelőanyag-igénye 170-180 ezer tonna. A kormány az ilyen, környezetkímélőnek mondott áramtermelés számára kiemelt tarifát biztosít - a mindenki által fizetendő áramtarifa meghatározott, egyre növekvő részéből. A kedvező átvételi ár ellenére ilyen erőművek létesítésében mégis uniós sereghajtók vagyunk.

Lontay Zoltán kifejtette: a helyi vállalkozók és önkormányzatok a valamikori dohány- és almaültetvények helyére olyan gazdasági tevékenységet képzeltek el, amely enyhíti a térség 40 százalékos munkanélküliségi gondjait. Az erőműben több mint 50 alkalmazott dolgozik, és további 150-200 fő találhat megélhetést az erőmű számára szükséges biomassza termelése, feldolgozása, szállítása területén.

Biomasszát rakodnak az új erőműnél
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.