Kiújultak a tavalyi bajok az almapiacon

Az Alma Terméktanács tagjai szerint az idei újabb, alacsony felvásárlási ár miatt megszűnés fenyegeti az almatermesztést. Demendi László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Agrárkamara elnöke, az MSZP országgyűlési képviselője is hasonlóan nyilatkozott az MTI-nek: az ipari alma jelenlegi 11 forintos kilónkénti ára azt eredményezheti, hogy a termelők felhagynak a gyümölcstermesztéssel, hiszen jövőre már aligha tudják finanszírozni a költségeiket. Hozzátette: az ágazat megmentésére most 3-4 milliárd forintos állami támogatásra lenne szükség, s emellett hosszú távú intézkedések is kellenének, hogy végre rendeződjenek a piaci anomáliák.

Bodnár József, a terméktanács elnöke elmondta: becslések szerint 510 ezer tonna almatermés várható az idén a tavalyi 670 ezerrel szemben. A termésből mintegy 300 ezer tonna csak ipari feldolgozásra lesz jó az aszálykár és a jégverések miatt. Emlékeztetett rá: a 2007-ben a termelők a fagykár miatt nem tudtak jövedelemhez jutni, 2008-ban pedig állami segítséggel is alig érték el a nullszaldót gazdálkodásukban. Az idén sem lesz haszon, hiszen nemcsak az ipari alma ára alacsony, hanem az étkezésié is.

Az elnök szerint az ipari alma 11 forintos ára legfeljebb csak a betakarítás és a szállítás költségeit fedezi, s a termelőnek kell finanszíroznia a növényápolási és -védelmi költségeket, amely hektáronként több mint 400 ezer forint.

Jakab Ferenc, a Magosz szabolcsi elnöke hozzáfűzte: a telepítésre felvett, korábban átütemezett hiteleket is fizetniük kellene a termelőknek, akik erre képtelenek három veszteséges év után. Szerinte az államnak be kellene avatkoznia, 8 forint kilónkénti támogatás megmentené a kilátástalan helyzetbe került gazdálkodókat.

Demendi László megemlítette: a túléléshez valóban segítség kell, de attól még nem változik a jövőt illetően a helyzet. Szerinte a közös európai, zöldség-gyümölcs termesztést szabályozó agrárpolitika változtatásra szorul. Szükség van a termelői alapok átalakítására, az ültetvények korszerűsítésére, amit Brüsszelnek ugyancsak támogatnia kellene, elfogadva a korábbi magyar kezdeményezéseket. Demendi szerint a termékkivonásnak is működnie kellene a piaci egyensúly tartóssá tételéhez.

Az állam nem avatkozhat közvetlenül a piaci folyamatokba - mondta Gőgös Zoltán. Az agrártárca államtitkára utalt arra, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) a múlt évihez hasonlóan esetleg közvetítő szerepet vállalhat az almatermesztők és a felvásárlók között, ám a tényleges piaci folyamatokra nincs befolyása. Úgy ítélte meg, hogy a tavalyi közvetítés, ha nem is minden esetben, de sikerre vezetett, és némi árnövekedést érhettek el a termelők javára. Az államtitkár beszélt arról is: az ipari léalma értékesítése, annak alacsony ára nemcsak Magyarországon, hanem például Lengyelországban is gond. Ezért ezt várhatóan jelzik az Európai Bizottságnak is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.