Röviden
Negyedik hónapja javul a GKI konjunktúraindexe
A gazdasági szereplők kilátásai augusztusban is javultak. A GKI konjunktúraindexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke negyedik hónapja emelkedik, s már valamelyest meghaladja a tavaly novemberi értéket, de összességében továbbra is pesszimista vélekedést tükröz, különösen a lakosság körében. Az index augusztusban mínusz 32,4 pontra emelkedett a júliusi mínusz 35,2 pontról. Az üzleti bizalmi index értéke mínusz 22,8 pontra kúszott fel mínusz 25,4-ről, míg a fogyasztói bizalmi indexé 3,3 százalékponttal mínusz 59,8 pontra nőtt. Az üzleti szférán belül minden vizsgált ágazat várakozásai kedvezőbbé váltak. Az ipari bizalmi index augusztusban már az ötödik egymást követő hónapban emelkedett, s e mutató értéke már magasabb a tavaly novemberinél. (MTI)
Trichet: Még nehéz időszak előtt áll a világgazdaság
Annak ellenére, hogy látszódnak már a gazdasági válság enyhülésének jelei, nehéz időszakok jönnek - mondta Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a hét végén, egy az egyesült államokbeli Jackson Hole-ban rendezett közgazdasági konferencián. Úgy véli, elkötelezetten mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy megelőzhető legyen egy újabb krízis és fenntartható legyen az enyhülés. A legnagyobb hibának azt nevezte, ha a szakemberek elfelejtik, hogy további lépésekre van szükség. (MTI)
A német kancellár sürgeti a General Motors döntését
Angela Merkel német kancellár nyomatékosan arra kérte a General Motors Co.-t, hogy a jövő héten döntse el, melyik társaságnak adja el a cég európai egységét, az Adam Opel AG-t. A Dow Jones hírügynökség jelentése szerint a kancellár azt mondta: sajnálja, hogy a General Motors nem tudott dönteni, de reméli, hogy hamarosan sor kerül erre, miután ez egyre sürgetőbb az alkalmazottak és az Opel gazdasági helyzete szempontjából. (MTI)
Fidesz-MSZP-szócsata a félmillió új munkahelyről
Nem más, mint egy álom, hogy egy "hiteles kormány" 500-600 ezer új munkahelyet teremt majd, hiszen egész Európában nő a munkanélküliség és csökken a foglalkoztatottak száma - jelentette ki Filló Pál szocialista képviselő a Fidesz vasárnapi sajtótájékoztatójára reagálva. Czomba Sándor, a Fidesz országgyűlési képviselője azt mondta, hogy teljesen rossz pályán van Magyarország a foglalkoztatás és a gazdaságélénkítés terén. Közölte: a következő kormányzatnak célként kell kitűznie az uniós foglalkoztatási ráta átlagának elérését, amelyhez a következő években legalább 500-600 ezer új, legális munkahelyre van szükség, ami megvalósítható. (MTI)