Az orosz kormány egy vagyont költ gyémántvásárlásra

Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök szó szerint kincset érő nyilatkozatot tett pénteken, miután egymilliárd dollárnak megfelelő támogatást ígért az állami gyémántmonopóliumnak, az Alrosának, hogy a cég túlélhesse a gazdasági világválságot. Az elmondottak szerint a kormány idén 30-35 milliárd rubelt, azaz körülbelül 1 milliárd dollárt szán drágakövek vásárlására a cégtől, ezzel igyekszik pótolni a megcsappant hazai és külföldi piaci keresletet.

- Semmi kétségünk, hogy minden rendbe fog jönni. Nem lesz könnyű ekkora segítséget adni az iparágnak a pénzügyi-gazdasági válság idején, de megtesszük - mondta Putyin az észak-szibériai Mirnijben, ahol meglátogatta az Alrosa egyik új bányáját. Elmondta, hogy a kormány az idén már eddig is 3,7 milliárd rubelről 14,5 milliárd rubelre növelte a drágakövek vásárlására szánt keretét, de szerinte "ez még mindig kevés". Hozzátette: a kormány az Alrosa 3,6 milliárd dolláros hazai és külföldi adósságának átalakításában is segédkezik.

Az orosz cég igencsak komoly szerelője a világ gyémántkereskedelmének. A világpiacot uraló dél-afrikai De Beers fő vetélytársa, ami nem véletlen, hiszen az orosz gyémánttermelés 97 százalékát és a világtermelés negyedét ez a vállalat adja, ami nyomban érthetővé teszi, miért is olyan fontos az orosz kormány számára a cég sorsa. Ám még ennél is nagyobb érv lehet a cég megsegítése mellett az az "apróság", hogy Jakutföld 950 ezres lakosságának az Alrosa a fő foglalkoztatója. Emellett Putyin vélhetően arról sem feledkezett meg nagylelkű ajánlatakor, hogy a társaság exportjának több mint fele hagyományosan az Egyesült Államokba irányul.

- Megértjük, hogy ez az ágazat, amely komoly bevételt termel a szövetségi és a térségi költségvetésnek, nehéz helyzetbe került a világpiaci válság miatt, és segítségre van szüksége - mondta Putyin.

Az utolsó adat szerint júniusban a teljes orosz export 24,5 milliárd dollár volt, alig több mint a fele az egy évvel korábbi 43,8 milliárdnak. A visszaesés nagyrészt az ásványi nyersanyagok és energiahordozók árának csökkenésével és az irántuk való kereslet visszaesésével magyarázható, hiszen ezek a teljes orosz kivitelnek több mint 60 százalékát teszik ki. Az első hét hónapban például 36,9 százalékkal kevesebb orosz földgáz érkezett Európába Ukrajnán át, mint a tavalyi első hét hónapban, az ukrán energiaügyi minisztérium e héten kiadott statisztikája szerint. Ez nemcsak az orosz-ukrán vita miatti, januári leállást tükrözi, hanem az ez évi általános keresletcsökkenést is.

A csillogást szeretnék látni - bőkezű ajánlat az Alrosának
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.