A horvát miniszterelnök árcsökkentésre kérte a Mol cégét
Az INA kedden közel 15 százalékkal, vagyis több mint fél kunával (mintegy 20 forinttal) megemelte a benzin és a gázolaj árát, és ezért Jadranka Kosor miniszterelnök nemtetszését fejezte ki. A zágrábi Vecernji List beszámolója szerint a kormányfő találkozott a cég vezetőivel, és azt kérte: az INA az árváltozási tervekről időben tájékoztassa a kormányt, és tanúsítson nagyobb szociális érzékenységet. A lap nem hivatalosan úgy értesült, hogy az INA közölte: nincs lehetőség az árcsökkentésre.
A Jutarnji List azt írta: a nézeteltérések miatt drámainak minősített találkozón csak az INA-vezetés horvát tagjai vettek részt, a magyarok nem voltak jelen. Az INA legnagyobb tulajdonosa tavaly ősz óta a Mol, 47,15 százalékos részesedéssel, a horvát állam tulajdona 44,8 százalék. Jadranka Kosor szerint az igazgatóság horvát tagjai továbbra is a horvát államnak és nem a magyar tulajdonosnak tartoznak felelősséggel, ezért le is válthatják őket, ha nem képviselik a nemzeti érdekeket - fogalmazott félreérthetetlenül. A lap írása szerint a horvát kormány és a Mol közötti, tavaly ősszel aláírt, de máig titkos szerződés a nemrég hivatalba lépett miniszterelnök számára is kellemetlen meglepetéseket okozott. A beszámoló szerint nem tudott arról, hogy a magyar tulajdonos, bár nincs meghatározó többségben, mégis teljes önállósággal bír a döntésekben, például az árak meghatározásában.
A találkozót követően napvilágot látott, hogy két nappal az áremelés előtt a kormányfő helyettese, Damir Polancec gazdasági miniszter - aki egyben az INA felügyelőbizottságának az elnöke is - tisztában volt az olajtársaság áremelési szándékával.
Az OMV eladta harminc osztrák benzinkútját
Az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalatnak harminc benzinkútját sikerült eladnia Ausztriában, további 15-nek az eladásáról még tárgyalnak, ám az idénre tervezett 70-ből 25-re nem találtak vevőt. Az elért eladási árakat nem közölték. Az értékesítést azzal indokolták a cég pénteki közleményében, hogy nő a verseny és csökken a haszonkulcs, az OMV pedig a jobban jövedelmező, nagyobb látogatottságú kútjaira akar összpontosítani. A tervezetthez képest megmaradt 25 benzinkutat valószínűleg bezárják. Az OMV-nek jelenleg 2483 benzinkútja van 13 országban, a Duna menti országokban saját becslése szerint 20 százalékos a piaci részesedése az üzemanyag-kiskereskedelemben. (MTI)