Röviden
Stabilizálódtak az OECD-országok gazdaságai
Az előző negyedévhez képest összességében stabilizálódott a gazdaság a harminc legfejlettebb ipari országot tömörítő OECD-ben a második negyedévben. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy Japánban, Franciaországban és Németországban már növekedés volt. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdai közleménye szerint a tagországok GDP-je stagnált a második negyedévben, miután az előző három hónapban 2,1 százalékkal csökkent. Az egy évvel korábbihoz képest azonban az együttes GDP 4,6 százalékot csökkent a második negyedévben. (MTI)
Az Ifo szerint javul a világgazdasági klíma
A müncheni Ifo gazdaságkutató felmérése szerint a harmadik negyedben tovább javul a világgazdasági klíma. Az Ifo háromhavonta megjelenő világgazdasági hangulatmutatója másodszor javult 2007 ősz óta. A harmadik negyedre vonatkozó index 64,4 pontról 78,7 pontra nőtt, a hathavi várakozások mutatója 114,0 pontra erősödött az előző negyedben kimutatott 89,5 pontról, és ezzel öt éve a legmagasabb szintre emelkedett. Az aktuális helyzet megítélése 38,4 pontról 42,0 pontra nőtt, igaz, a mutató a válság kirobbanása előtt még legalább háromszor ekkora volt, meghaladva a 113 pontot. (MTI)
Uniós pénzből épül az M3-as új szakasza
A kormány szerdai ülésén úgy döntött, hogy a korábban az M7-es fejlesztéséhez igényelt uniós forrást az M3-as autópálya új, Nyíregyházától Vásárosnaményig tartó szakaszának építéséhez használja majd fel. A kormány döntése értelmében így lehetővé vált, hogy a Közlekedés Operatív Program keretében 2009 folyamán újabb kiemelt projekt indulhasson el. Az M3-as Nyíregyháza-Vásárosnamény projekt célja, hogy javítsa a kapcsolatot az ország északkeleti része és a többi térség, valamint a főváros között. Az új 45,9 km-es szakasz biztosítja Szabolcs-Szatmár-Bereg megye településeinek nagytérségi kapcsolatát, másrészt a határon túli városokkal és megyékkel közvetlen kapcsolatot teremt. (Hírösszefoglaló)
Tavaly ismét csökkent a vendéglátóhelyek forgalma
Az elmúlt év végén összesen 57 ezer vendéglátóhely üzemelt Magyarországon, számuk 559 egységgel csökkent az év folyamán. A vendéglátásból 2008-ban folyó áron 687 milliárd forint árbevétel származott. Az árbevétel 87 százaléka, 600 milliárd forint (2007-ben 587 milliárd forint) a kereskedelmi vendéglátásban, 87 milliárd forint (2007-ben 81 milliárd forint) a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztető vendéglátásban jött össze. A vendéglátóhelyek eladási forgalmának volumene az utóbbi néhány év alatt fokozatosan csökkent, 2008-ban összességében 5 százalékkal. (MTI)