Fizet a Ganz Acél
Jönnek-mennek a teherautók a néhai XI. kerületi házgyárban: itt bérel területet a Ganz Híd-, Daru és Acélszerkezetek Zrt. A Megyeri híd építésében közreműködő cég hitelezői - követeléseik fejében - a Hunyadi János utcai telephelyen tárolt gépeket, ipari alapanyagokat szállítják el. Mindenki azt, amit korábban végzett munkájáért cserébe kialkudott a már kifizetett készpénz mellett.
Napról napra több helyet foglalnak el a Ganz Acél hitelezőivel aláírt megállapodások Varga Gusztáv íróasztalán. A vezérigazgató cége 123 korábbi alvállalkozójával kötött egyezséget tartozásai rendezéséről. Töltőtollát azonban még nem tette el végleg. Reméli ugyanis, hogy a pénzért sorban álló további mintegy száz cég tulajdonosai, vezetői között sokan belátják majd: a megegyezés többet hozhat a konyhájukra, mint amit a Ganz esetleg két-három évig elhúzódó felszámolásán nyerhetnének.
A dokumentumok tanúsága szerint mindenesetre a Ganz Acél vezetője eddig cége tartozásainak kétharmadáról egyezett meg partnereivel. Ami forintban azt jelenti: az alvállalkozók, beszállítók által kezdetben összesen követelt 1,7 milliárd forint a múlt hét végére 1,2 milliárddal csökkent.
A már aláírt egyezségek tartalmilag egyeznek a nehéz helyzetbe került társaság hónapokkal ezelőtt megfogalmazott ajánlatával. E szerint a hitelezők elismert követeléseik negyven százalékát kapják meg - részben készpénzben, részben alapanyagok, gépek átvételével.
Ez utóbbiak között akad, amiért a hitelezők versenyezni is készek lennének. A Ganz egy autódarujára például egyszerre hat alvállalkozó is bejelentette igényét. Köztük akár árverést is rendezhettek volna. Végül azonban úgy döntöttek: az ilyen esetekben az a hitelező viheti el a már felértékelt vagyontárgyat, akinek a követelése az igénylők között a legmagasabb összegű.
A gépek, alapanyagok átadásával a Ganz előreláthatólag egy hónap alatt végez. Hétfőig 34 cég vette át a megállapodás szerint neki járó eszközöket. A társaság sorsa azonban továbbra is a hitelezők és a Fővárosi Bíróság kezében van. Az előbbiekkel legalábbis még 500 millió forint követelés elszámolásáról kell megállapodni.
A bíróság pedig a nyári tárgyalási szünet után napirendre tűzheti a Ganz Acél ügyét: a cég felszámolásáról megszületett nem jogerős határozat ellen a menedzsment fellebbezett. Ha ezt elfogadják, a vezérigazgató szerint a 140 éve megalakult vállalat elkerülheti a bezárást, és akár újjászervezésére is sor kerülhet.