Jó hónapot zártak az alapok
Júliusban - február óta először - több pénz érkezett a hazai befektetési alapokba, mint amennyit az ügyfelek kivontak a hónap során - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adataiból. A 4,6 milliárd forintos pozitív egyenlegen kívül a piaci teljesítmények további 65 milliárddal hizlalták a Bamosz-tagok által kezelt 412 alap vagyonát, amely így a hónap végére 2,8 százalékkal 2535 milliárd forintra emelkedett.
A legtöbb alapkategória esetében nőtt a kezelt vagyon, bár az ingatlan- és a garantált alapoknál továbbra is tart a tőkekivonás miatti csökkenés. Leggyorsabban a zártkörű alapok, illetve a részvényalapok vagyona gyarapodott, de az előző hónapokhoz képest nőtt az érdeklődés más magasabb kockázatú alapok esetében is.
A legnagyobb növekedést produkáló részvényalapok vagyona 12,5 százalékkal 287,5 milliárd forintra emelkedett. Az ügyfelek kilencmilliárd forintos új befektetésén kívül a piaci teljesítmények - a részvénypiacokon bekövetkező újabb fellendülés következtében - több mint 23 milliárddal növelték a kezelt összeget.
A vesztesek közül az ingatlanalapok vagyona 4,5 százalékkal 257 milliárd forintra csökkent. Az alapokból összesen 14,8 milliárd forint tőkét vontak ki a befektetők annak ellenére, hogy 2,6 milliárd forint hozamot termeltek. A tőkekivonás egyik fő oka az volt, hogy újraindult a két, korábban felfüggesztett európai ingatlanalapok forgalmazása, s csak ebből a két alapból több mint hatmilliárdot vettek ki a befektetők.
- Az elmúlt hónap tőkebeáramlása elsősorban a kockázattűrőbb befektetőknek volt köszönhető, a pozitív tőkepiaci folyamatok - tőzsdei emelkedés, kamatcsökkentések - azonban remélhetőleg továbbra is kitartanak, s ez az óvatosabb befektetőket is az alapok felé irányíthatja - mondta Temmel András, a Bamosz főtitkára. Így előbb-utóbb az igazán nagy piaci részarányt képviselő pénzpiaci és garantált alapok is újra nőni kezdhetnek - tette hozzá.