Versenyhivatali nem a Magyar Telekom és a ViDaNet egyesülésére

Nemet mondott a Gazdasági Versenyhivatal a Magyar Telekom Nyrt. és a ViDaNet Zrt. egyesülésére, mert az öszszefonódással érintett földrajzi területen a vezetékes telefon-, illetve kábeltelevíziós hálózatok egy kézbe kerültek volna, s ezzel megszűnt volna az infrastruktúra-alapú verseny. A hatóság szigorú döntését annak ellenére hozta meg, hogy a Magyar Telekom több körben is, olyan vállalásokat tett, amelyek - álláspontjuk szerint - biztosították volna a hálózathoz hozzáférést a kisebb piaci szereplőknek is, így próbálván orvosolni a felmerülő versenyjogi problémákat.

A Magyar Telekomnak már korábban is volt tulajdonrésze a 20 településen - köztük Győr, Tata, Mosonmagyaróvár, Kaposvár, Pécs, illetve Budapest egyes területein műholdas, valamint kábeltévés, telefon- és internetszolgáltatást nyújtó vállalatban. Tavaly december 8-án ugyanis opciós nyilatkozatot intézett a másik tulajdonos Kaptár Zrt.-hez, amivel a ViDaNet Zrt.-ben megszerezte a szavazati jogok 100 százalékát. Ezt követően a részvényszerzéséhez a GVH engedélyét kérte.

A cég már akkor is kiemelte: a tervezett összefonódás a mobilinternet térnyerése és a műholdas televíziós szolgáltatások előretörése révén nem hoz létre olyan helyzetet, ami korlátozná a technológiai alapú versenyt. Az említett két technológia ugyanis nem földi hálózathoz kötött, azaz adott területen bármely szolgáltatótól megrendelhető. A Telekom jelezte: ha szükséges, akkor az összefonódás engedélyezése érdekében hajlandó kötelezettségeket vállalni.

A GVH korábban előzetes álláspontban közölte, hogy a széles sávú vezetékes internethozzáférés, a hangszolgáltatások, illetve a műsorterjesztés piacán az összefonódás előreláthatólag olyan gazdasági erőfölényt hoz létre, ami akadályozza a hatékony versenyt. A Magyar Telekom az eljárásban olyan - a hazai gyakorlatban ritka - felajánlásokat tett, amelyek ismeretében a GVH több fordulót is tartott. Újabb fejlesztéseket vállalt. De azt is vállalta a távközlési cég, hogy a ViDaNet szolgáltatási területein bizonyos feltételekkel a meglevő hálózati alépítményeihez, így a föld alatti kábelalagutakhoz, vagy a légkábelek elhelyezésére alkalmas póznákhoz hozzáférést nyújt az azt kérő vállalkozásnak, amely ezáltal sokkal kedvezőbb feltételekkel építhetett volna vezetékes hálózatot.

A GVH ennek ellenére sem engedélyezte az összeolvadást, mert a vezetékes hálózatok a korábbi független irányítást követően egyetlen cégcsoport kezébe kerültek volna, s megszűnt volna a versenyhelyzet.

Az ügy érdekessége, hogy a ViDaNet Zrt. már így is a Telekom kezében van. Közvetett és közvetlen tulajdoni hányada 90 százalék, igaz, csak 49,95 százalékos szavazati joga van. A GVH álláspontja szerint a lényeget ezúttal a szavazati jogoknál kell keresni: ha az ötven százalék alatti, úgy a Magyar Telekom sem közvetve, sem közvetlen módon nem tudja befolyásolni a ViDaNet árképzését.

A társaság kommunikációs igazgatósága lapunk kérdésére, miszerint a döntés fényében tervezik-e a meglévő tulajdoni hányaduk értékesítését, nemmel válaszolt. - A kábelhálózaton nyújtott televízió-, internet- és hangszolgáltatások a Magyar Telekom alaptevékenységei, stratégiai üzleti területei közé tartoznak, összhangban a vállalat integrált, három képernyős piaci stratégiájával - indokoltak. (V. G. G.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.