Kispénzű ügyfeleiken híznak az amerikai bankok
A válság közepette egy biztos bevételi forrásuk van az amerikai bankoknak: a büntetődíj. A folyószámlahitel-keret vagy hitelkártyakeret-túllépésért felszámított díjból az idén eddig rekordösszegű 38,5 milliárd dollárt "zsebelt be" szektor egésze, négyszer annyit, mint az ezredfordulón. Pedig akkortájt még feleannyi pluszköltséget számoltak fel ezért a bankok. A Moebs Services (MS) kutatóintézet felmérése szerint a summa nagy részét az amúgy is nehéz helyzetben lévő ügyfeleiktől szedték be a pénzintézetek. Nem is csoda, hogy a népharag ismét ellenük fordult Amerikában. Sokan háborognak amiatt, hogy éppen az adófizetők pénzén húzták ki a bankokat a slamasztikából, s ezért elvárható lenne, hogy "megmentőiknek" normális kezelési díjakat számítsanak fel. A politika is lépett az ügyben: a fogyasztókra terhelt költségek rendezését az Obama-kabinet kiemelt fontosságúnak tekinti, konkrét lépéseket azonban még nem tett.
A bankok a nyereségük növelésének érdekében srófolták fel a kezelési költségeket. Az utóbbi négy évtized recessziós éveiben egyszer sem nyúltak ehhez az eszközhöz. Most
25-ről 26 dollárra (ötezer forint) emelkedett a túllépésért felszámított díj, s részaránya 75 százalék fölé nőtt a betétesekre áthárított összes fizetési kötelezettséget tekintetbe véve. Mike Moebs, a kutatóintézet alapítója szerint valahol érthető, hogy a bankok a könnyen beszedhető-levonható díjakra koncentrálnak újabban. Azt viszont nem veszik figyelembe, hogy a túllépési díjak 90 százalékát döntően a legnehezebb körülmények közt élő ügyfeleik számláiról emelik le. A 130 millió lakossági folyószámla tizedével akad ilyen gond, tulajdonosaik jórészt alacsony hitelkerettel rendelkező emberek - húzza alá Moebs. A bankárok védik a mundér becsületét, szerintük éppen a rendesen fizető betétesek védelmében, a kockázatok csökkentése miatt van szükség a magas szintre belőtt túllépési díjakra. A rendszeresen túlköltekező ügyfelekkel nagyon nagy rizikót vállalunk - érvel a Financial Timesnak név nélkül nyilatkozó egyik bankár.
Érdekesség, hogy magas betétállományú bankoknál - 50 milliárd dollár feletti kategória - számítják fel a legmagasabb költségeket: a Citigroup, a Bank of America (BofA), a JPMorgan Chase és Wells Fargo például 33 dolláros (6250 forint) átlagos túllépési díjjal kalkulál. Az a szerencsétlen BofA-ügyfél, aki hitelkeretét 6 dollárral lépi túl, azonmód 35 dolláros büntetésben részesül. De ha valamiért nem veszi észre, hogy egyenlege mínuszba fordult, és folytatja a vásárlást, és tízszer használja a kártyáját, akkor összesen 350 dollárt bukik. Plusz még egyszer 35 dollárt, ha pár napon belül nem törleszti a teljes hátralékát.
"Átlátható és előre kalkulálható díjakkal dolgozunk és számos lehetőséget adunk az ügyfeleinknek, hogy tisztában legyenek bankszámlájuk állásáról és elkerülhessék ezeket az extra kiadásokat" - reagált a BofA a kritikákra.
A Chase lépcsőzetes díjazást alkalmaz. Az éven belüli első ballépést 25, a következőt 32 dollárral honorálja, utána 35 dollár a tarifa. A pálmát a Citizens Bank viszi el, a harmadik eset utáni 39 dolláros egységárral.
Az amerikai fogyasztóvédelmi hatóság adatai szerint a tíz vezető bank felénél emeltek tavaly a büntetődíjakon. Erre is van magyarázat: Nessa Feddis, az Amerikai Bankszövetség főtanácsadója szerint a helyi bankok jobban ismerik az ügyfeleiket, mint a nagyok, utóbbiak ezért komolyabb kockázatot futnak, ami természetszerűen magasabb díjtételekkel jár együtt.