Javul az USA jelzálogpiaca
A Szövetségi Lakáskölcsön Részvénytársaság (angolul: Federal Home Loan Mortgage Corporation), a Freddie Mac, 768 millió dolláros adózott eredményt ért el a második negyedévben, egyszeri tételek nélkül. Ezt többek között az ingatlanárak kismértékű emelkedésével, valamint az ebből elért, magasabb kamatokkal magyarázták.
A pozitív szaldó mindenképpen örvendetes, hiszen az első negyedévben még majdnem 10 milliárd dollár volt az adózás utáni veszteség a Freddie Macnél. A jelentésben leszögezték: egyelőre nincs szükségük további állami támogatásra, bár a jövőben nem lehet kizárni, hogy a válság utóhatásaként felfutó munkanélküliség okán az Egyesült Államokban újra tömegesen legyenek fizetésképtelenek a jelzálogadósok.
Nincs okuk mosolyra a részvényeseknek: az egyszeri tételekkel együtt még mindig veszteséget könyvelt el a cég - mínusz 374 millió dollárra rúgott. Több mint 1,1 milliárd dollárt fizettek ki osztalékként a kormánynak, a múlt ősszel kapott tőkeinjekció miatt.
A Fannie Mae-nél - Országos Szövetségi Jelzáloghitel Társulás - egyelőre kevésbé biztató a helyzet: ez a cég a múlt héten 14,8 milliárd dolláros veszteséget jelentett. egyúttal bejelentették igényüket további 10,7 milliárd dollárnyi támogatásra. Igaz, a Fannie Mae 55 milliárd dollárt számolt el kockázati tartalékra a második negyedévben, míg a Freddie Mac csak 25 milliárdot.
A két cég úgynevezett kormány szponzorálta vállalkozás, vagyis magántőkével, magáncégként működnek, de törvényben rögzített alapokmánnyal és céllal - a Fannie Mae 1938 óta, a Freddie Mac 1970 óta. Az Egyesült Államokban kint lévő hitelállomány mintegy felét birtokolják saját követelés formájában, követeléseik és garanciáik az amerikai GDP több mint egyharmadának felelnek meg.
A másodlagos piacon felvásárolják az elsődleges hitelezőktől a jelzálog-követeléseket, és azokra származékos termékeket építve, jelzáloghitellel fedezett értékpapírokat terítenek a szabadpiacon, így biztosítva az elsődleges jelzálog-hitelezés tőkeforrását. A hitelválság közepette állami felügyelet alá helyezték a két céget, összeomlásukat megelőzendő, tőkefeltöltéssel és a rossz kintlevőségek felvásárlásával segítették őket. Mindez 100 milliárd dolláros segélynek felelt meg. Az állami keretet az új amerikai kormány februárban 200 milliárd dollárra emelte, de ebből a Freddie Mac eddig 51 milliárd dollárt, a Fannie Mae 46 milliárdot használt fel.
A Fehér Házban már gondolkodnak a két intézmény további sorsán, de konkrét javaslatok jövő február előtt nem várhatók. Sok mindenről szó lehet, akár arról, hogy állami ügynökségbe szervezik a két céget, de akár arról is, hogy feldarabolják és privatizálják őket.