A jó termés lenyomta a búza árát
A legfontosabb takarmánynövénynek számító kukoricából kevesebbet takarítanak be a mostani idényben, a globális termés 795 millióról 787 millió tonnára csökken, s a következő szezonban is ekkora termésre van kilátás.
Az árpa esetében ma már csak a történelemkönyvek emlékeztetnek a két évvel ezelőtti állapotra, amikor is krónikus hiány alakult ki: a termés 6-8 százalékkal maradt el az igényektől. A különbség tavaly csökkent, az idén pedig a 154 millió tonnás termés nyolcmillióval haladja majd meg a felhasználást. Mindent egybevetve: az alapanyagból nem lesz hiány, erre hivatkozva az idén nem emelhetik áraikat a sörgyártók, mint tették azt 2006-ban.
A jó termés leverte az árakat: a gabonakereskedelem központjában jelenleg 5,452 dollárért adnak egy véka búzát. (Egy vékát nagyjából 27,2 kiló búza tölt meg.) A chicagói árutőzsdén az idén már 11 százalékot esett a jegyzésár a tavalyi 31 százalékos gyengülést követően. Európában is lefelé konyul az árgörbe, köszönhetően a kiemelkedő német és francia terméskilátásoknak.
A gabonatermés globális eloszlása persze meglehetősen rapszodikus: a legrosszabb a helyzet a Közép-Keleten. Törökország és Szíria még úgy-ahogy kezelni tudta az évtized legsúlyosabb aszályának hatását, felhasználva ehhez a Tigris és az Eufrátesz folyó vizét. Emiatt azonban iraki területre már meglehetősen alacsony vízhozammal érkeznek a folyók, újfent felszínre hozva a vízmegosztás rendezésének szükségességét a három ország között. Irak búzatermése az idén még az egymillió tonnát sem éri el a korábbi évek 2,5 milliós átlagában szemben. Az ország így rekordnagyságú, négymillió tonna búza behozatalára kényszerül 2010 júniusáig, hogy elkerülje az éhínséget. Lesz tehát piaca az amerikai, francia és orosz búzának, amelyből amúgy is jelentős készletek porosodnak a raktárakban.