A csökkenő energiafogyasztás fékezi be az importot
Töretlenül növekszik a magyar külkereskedelmi mérleg pozitívuma, ami éppen úgy, ahogyan az előző hónapokban, júniusban is annak tulajdonítható, hogy a behozatal jobban csökken, mint a kivitel. Már hónapok óta véget ért az az időszak, amikor a két mutató egymás mellett mozgott. A folyamat egyáltalán nem kedvez a magyar gazdaság növekedésének. Jelzi: csökken az export behozataligénye, azaz lassul a feldolgozóipar, visszaesett a beruházásokhoz kapcsolódó import. Fejlesztések maradnak el, eközben esik a lakossági fogyasztás, vagyis egyre kevesebb pénzük van az embereknek.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai szerint júniusban az export értéke 5,1 milliárd euró volt, a behozatalé pedig 4,5 milliárd. Az előző év azonos időszakához képest a kivitel 21, a behozatal pedig 29 százalékkal esett. A hatodik hónap pozitív egyenlege meghaladja az 549 millió eurót, ami 518 millió euróval jobb a tavalyinál. Január és június között a KSH előzetes számításai szerint a külkereskedelmi mérleg aktívuma 1,74 milliárd euró volt, szemben a 2008. évi első hat havi 332 millió euróval. Az exportban 26, az importban pedig 30 százalékos a visszaesés.
A júniusi külkereskedelmi többlet jóval nagyobb az elemzők által vártnál vagy a Reuters 499 millió eurós konszenzusánál. Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője szerint amíg nem történik érdemi változás a világgazdasági folyamatokban, felesleges az import növekedését várni. Ha kedvező jelek mutatkoznak a nemzetközi színtéren, Magyarországon is aktívabbá válnak a cégek, a termelésük élénkítése pedig - mivel jellemzően importigényes - pozitívan hat a behozatalra. Amikor a beruházások terén is elindul az enyhülés, a fejlesztésekhez kapcsolódó import is megmozdul. Szerinte utoljára a lakossági fogyasztásban mutatkoznak majd az év során pozitív jelek, de még csökkennek a reáljövedelmek.
Egyes termékcsoportokat tekintve látszik, hogy a behozatal csökkenésének egyik alapvető oka a hazai energiafogyasztás és az olajár visszaesése. Mivel a vállalatok visszafogták a termelésüket, csökkent az energiaigényük. A gyártások felpörgésével viszont e termékek behozatala növekedni fog. Az is visszavesz majd az import exporthoz viszonyított leszakadásából, ha nőnek az olajárak.
Addig is, amíg a fenti folyamatok nem indulnak el, a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg tovább javul, és segíti a forint erősödését. Kondrát Zsolt szerint 2009-ben a külkereskedelem pozitívuma meghaladhatja a hárommilliárd eurót is, annak ellenére, hogy korábban az elemzőik még csak 2,5 milliárd eurós többletet vártak.