Magyarország lehet az EU Szilícium-völgye
Ennek érdekében az EBRD nemcsak pénzzel, de tudásbázissal is támogatná a térségben működő vállalkozásokat, melyek közül a hazaiaknak kiemelkedő lehetőségei vannak - véli a szakember, aki szerint a jelenlegi helyzet egyáltalán nem jó, mert a legtöbb vállalkozás nem a megfelelő üzleti modellben gondolkodik.
- A szektor a GDP egyre nagyobb részét termeli meg. Magyarországon jó az infrastruktúra, kiválóak a távközlési szolgáltatások, és az innovációnak is hagyománya van - a mobiltávközlés sok ma használt alkalmazását fejlesztették ki a hazánkban működő kutató-fejlesztő központokban. Az oktatás is jó szakembereket ad, nem véletlen, hogy a Viaone amerikai vállalat hazánkban hoz létre egy regionális központot - mondta a szakértő.
A hazai k+f központok miatt a helyi kis és közepes cégek óriásit fejlődhetnek, ha piacképes ötletekkel állnak elő. Ilyenek a környezetvédelemmel és energiatakarékossággal kapcsolatos megoldások, valamint a tartalomfejlesztések. Az IT és a távközlési infrastruktúrák működési költségeinek tetemes részét teszi ki az energia, ezért a zöldmegoldások értéke jócskán felértékelődött már mára is, s ez nem lesz másképp a következő években. Ez utóbbi azért fontos, mert a digitális világban a tartalom előállítása a legdrágább. Ám, világít rá Jeffery, a cégeknek szakítaniuk kell azzal, hogy a magyar piacra koncentrálnak. - Ez egy kis piac.
A nagy lehetőség abban van, ha a multicégeknek adunk el fejlesztéseket, akik a teljes hálózatukra megvehetik azokat. Az EBRD szakemberei úgy vélik: a gazdaság ezen ágát alulról felfelé lehet stimulálni: a kisebb cégeket kell támogatni abban, hogy a nagyok számára vonzó megoldásokat dolgozzanak ki. Ehhez persze az államnak is tennie kell: még többet invesztálni a kutatás-fejlesztésbe, valamint a műszaki oktatásba.