Kocsmákban születnek az egyetemi klubok

Azzal, hogy az egyetemek és főiskolák nagyobb szabadságot adnak a hallgatóiknak az órarend összeállításában, el is vesznek valamit. Az éveken át összetartó közösség élményét. Ezt próbálják pótolni a hallgatók által létrehozott klubok és egyesületek.

A tömegoktatásban a diákok folyamatos mozgásban vannak. Egyik óráról a másikra rohannak, úgy, ahogyan azt ők még év elején a kedvüktől, de főleg a lehetőségeiktől függően kialakították. A kreditrendszernek az az előnye, hogy ha valaki lassabban szeretne haladni - mert az egyetemen kívül még más dolgok is fontosak számára -, az megteheti. Ebben a nagy szabadságban azonban könnyen előfordul, hogy a hallgató minden órát másokkal tölt, és nincs állandó csoportja. Vagyis könynyen elvész az egyetemi közösségi érzés.

A hallgatók mégis igyekeznek közösségeket teremteni. Ebben sokat segítenek a hallgatói önkormányzatok közösségformáló programjai, de még inkább az egyetemi kocsma barackpálinkái. Gyakran az ilyen semmittevéssel induló estéken születnek a nagy, világmegváltó gondolatok.

Az ELTE Holdudvara is ilyen világmegváltó helynek indult még évekkel ezelőtt. A bölcsészek egy része itt minden este átvitatta a világ állását, a tudomány folyását, és persze az egyetemi pletykákat. Amikor azután a Holdudvar kikerült az egyetem területéről (a Margit- szigetre), a filozófia egy időre bennrekedt a termekben.

- Most a Könyvtár Klub megnyitásával újra felpezsdült a bölcsészkar, és az egyetemi élet is - mondja Tóth Krisztina magyar szakot végzett hallgató -. Itt működnek most a különféle társulások, egyesületek, és a színjátszókörök, vitakörök is.

A pécsi bölcsészeknek is van ilyen "helye": a Szenes Klub. Délután társasjáték- és filmklub működik itt, grafológiai tanácsadás van, esténként pedig - heti, kétheti rendszerességgel - a hazai alternatív zene színe-java koncertezik. Nagy Zoltán, a pécsi bölcsészkar hallgatói önkormányzatának kulturális referense elmondta azt is: a karon több egyesület is működik. - A legaktívabb a Történészcéh Egyesület és a Politológus Hallgatók Országos Egyesületének pécsi tagozata - kezdi a felsorolást. Előbbiek minden szemeszterben eljárnak kirándulni, vitaesteket tartanak, előadásokat szerveznek.

A politológusok több egyetemet összefogva tartják gyűléseiket. A politológus hallgatók vándorkonferenciája, a Poli 10 éve indult, és kevés kihagyással évente összehívja az ország politológus hallgatóit, tanárait és kutatóit megbeszélni az aktuális politikai helyzeteket.

Fiatal Értelmiségi Klub is működik Pécsett. Azért hozták létre a jogászok, bölcsészek és közgazdászok, hogy az egyre nagyobb létszám mellett segítsen a hallgatóknak egymásra találni. Az is cél, hogy a programok közben kialakulhasson az oktatók és a diákok között a formálisnál mélyebb kapcsolat.

Az egyetemi klubok és egyesületek működési feltételeit nem könnyű megteremteni. Kell egy hely az összejövetelekre, és pénzre is szükség van, amiből finanszírozni lehet a programokat. Az egyetemek többnyire nem tudnak külön termet biztosítani a klubok számára, így a tagok inkább valamilyen közösségi helyen találkoznak. A szegedi TITOK (Tevékeny Ifjak a Természet Oltalmáért és a Közösségért) 37 tagja például kocsmákban, kávézókban, vagy parkokban gyűlik össze kötetlen beszélgetésekre. - Még elég új a klub, ezért állandó helyszín nem alakult ki - mondja Király András, az egyik oszlopos tag. - Ősszel megpróbálunk majd egy szabad termet keresni az egyetemen, ahol a programokat tarthatjuk. Szeretnénk oktatókat is meghívni, hogy velük is beszélgessünk a környezettudatosságról, a környezet- és a természetvédelemről.

- Igyekszünk olyan dolgokat kitalálni, amihez nem kell pénz - mondja Király András. - Egy szemétszedési akcióhoz az eszközöket magunk is össze tudjuk dobni. Ha valami nagy formátumú dologra készülünk, a hallgatói önkormányzat pályázatain próbálkozunk.

Az egyetemi egyesületek olykor komolyabb szakmai gyakorlat megszerzésére is alkalmasak. A nagykanizsai Pannon Egyetem Stúdiójában például a fiatalok gyakorolhatják a videózást és a műsorkészítést kicsiben. - Gólyatábort, gólyabált, diplomaosztót, illetve városi rendezvényeket filmezünk le - mondja Horváth Ádám, a stúdió egyik tagja. - A felvételeket a Mozi klubban vetítjük le, és némelyik felkerül videomegosztó oldalakra is.

A hallgatók egyetértenek: az oktatás mellett szükség van ilyen állandó közösségekre, ez alapvetően hozzátartozik az egyetemista léthez.

Színjátszókör is lehet belőle
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.