Gyorsan sápolnak a bankok

A bankok egyoldalú szerződésmódosításaival kapcsolatban semmi nem olyan egyértelmű, mint gondolnánk. Most a moratórium értelmezése körül van vita: a pénzintézetek egy része felfüggesztette a folyamatban lévő változtatásokat, míg mások mától emelik egyes szolgáltatások díjait.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) nem indít vizsgálatot azon bankok ellen, amelyek módosítanak a lakossági folyószámlákhoz kapcsolódó díjakon - mondta lapunknak Binder István, a PSZÁF szóvivője. Az egyoldalú szerződésmódosításokra vonatkozó két hónapos moratórium - amelyről két hete állapodott meg Bajnai Gordon miniszterelnök a pénzintézetek vezetőivel - csak a lakossági ügyfelekkel és a mikrovállalkozásokkal kötött hitel- és pénzügyi lízingszerződésekre vonatkozik, az egyéb banki szolgáltatásokra nem - tette hozzá.

Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke és Bajnai Gordon kormányfő két hete egyeztetett a moratóriumról. Eltérnek az álláspontok

Információnk szerint a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) még nem döntötte el, indít-e vizsgálatot, de a szervezetnél is foglalkoznak az üggyel. Török Zsolt szocialista képviselő a napokban sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a GVH-nak vizsgálatot kellene folytatnia kartellgyanú és erőfölénnyel való visszaélés miatt.

Mint arról a Világgazdaság beszámolt: az aktuális hirdetmények szerint mától több banknál is emelkednek a lakossági folyószámlák díjai. Néhány pénzintézet csak egy-egy költségelemen módosított, de vannak olyanok is, amelyek alaposan átdolgozták a korábbi kondíciókat. A bankok azért időzítették mostanra a tarifák alakítgatását, mert augusztus elsejétől hatályba lép az egyoldalú szerződésmódosításokat korlátozó törvény. Az új szabályozás szerint pedig kamatot, díjat vagy egyéb szerződési feltételt csak akkor lehet egyoldalúan, az ügyfél számára kedvezőtlenül megváltoztatni, ha a szerződés ezt a pénzintézet számára egyértelműen meghatározott feltételek, illetve körülmények esetére lehetővé teszi. (A lakossági ügyfelekkel és a mikrovállalkozásokkal kötött hitel- és pénzügyi lízingszerződésekre ennél szigorúbb előírások vonatkoznak.) Vagyis ezen a héten még különösebb indoklás nélkül módosíthattak.

Tegnapra azonban kiderült: nem minden bank lépteti életbe az új kondíciókat, vannak olyan pénzintézetek, amelyek szeptember végéig felfüggesztették az új díjtételek alkalmazását. A kavarodásnak két oka van: egyrészt a pénzintézetek még azelőtt döntöttek ezekről a módosításokról, hogy tárgyaltak volna Bajnai Gordonnal, a megbeszélés ugyanis július 17-én volt, a bankoknak pedig akkorra már közzé kellett tenniük, milyen változtatásokra készülnek a hónap végével; másrészt az sem egyértelmű, hogy a két hónapos moratórium pontosan mire is vonatkozik.

A visszatáncolók közé tartozik a CIB. A banknál lapunknak elmondták: a július 15-ével hatályba lépett, valamint a július 31-én hatályba lépő kondíciók alkalmazását szeptember 30-ig felfüggesztették. A CIB vezetése a miniszterelnökkel folytatott megbeszélés után döntött így. A bank ügyfelei tehát továbbra is a korábban érvényes díjakat, és kamatokat fizetik meg. A döntés a CIB-csoport lakossági és vállalati ügyfeleire egyaránt vonatkozik, beleértve a lízingügyfeleket is. Az ügyfeleket a bank hirdetményben, a kondíciós lista módosítása formájában értesíti - ez tegnap óta elérhető a társaság honlapján, valamint valamennyi egységében.

Szeptember végéig az OTP is felfüggesztette a módosítások alkalmazását. A bank lakossági bankszámlavezetéssel kapcsolatos díjai nem változtak, és az eddig díjmentes szolgáltatások továbbra is azok maradnak - válaszolták kérdésünkre a hitelintézetnél. A banknál azt is elmondták, hogy az augusztus 1-jétől hatályos hirdetményben egyes szolgáltatásokra vonatkozóan megjelent "2010. február 28-ig díjmentes" megfogalmazás nem azt jelenti, hogy az adott szolgáltatás ezt követően díjköteles lesz. A dátum feltüntetésével a bank csak a díj felülvizsgálatának elvi lehetőségét kívánta biztosítani. A jelenleg díjmentes szolgáltatásokon az OTP a közeljövőben nem kíván módosítani, és a jövőben is az eddig alkalmazott árazási politikát folytatja. Ez azt jelenti, hogy a bank a díjakat általában évente egy alkalommal vizsgálja felül, és egy esetleges módosítást a továbbiakban is csak a gazdasági tényezők változása és a piaci verseny alapozhatja meg - tették hozzá.

Nem minden banknál döntöttek azonban így. A K&H például július 31-től módosította a lakossági bankszámlákra, betétszámlákra és lekötött betétekre vonatkozó hirdetményét. A banknál lapunknak elmondták: a pénzintézet évente kétszer, év elején (januárban vagy februárban), illetve fél évkor (júniusban vagy júliusban) vizsgálja felül és módosítja szolgáltatásai árát, a mostani változtatások is ennek megfelelően történtek. Az árazást mindig a piaci helyzetnek és az infláció mértékének figyelembevételével végzik - mondták lapunknak a pénzintézetnél.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.