Az import csökkenése hizlalja a külkereskedelmi többletet

A külkereskedelmi mérleg pozitívuma az első öt hónapban meghaladta a másfél milliárd eurót, de e mögött nem a magyar külgazdaság virágzása áll: a kivitel 21, a behozatal 26 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

Az előzetes adatoknak megfelelő mértékben csökkent az év első öt hónapjában az export és az import: a kivitel 21, a behozatal 26 százalékkal volt kevesebb, mint tavaly ilyenkor. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi jelentése szerint a külkereskedelmi mérleg január-május között 455 milliárd forint, azaz 1,528 milliárd euró aktívumot mutatott. Tavaly, ugyanebben az időszakban 76 milliárd forint, vagyis 301 millió euró volt a pozitívum.

Bár a számok önmagukban szépek, mégsem adnak okot túlzott optimizmusra: a jelentős aktívum mögött ugyanis az áll, hogy a behozatal jobban visszaesett, mint a kivitel. Ez pedig jelzi, hogy a feldolgozóiparnak kevesebb behozott alapanyagra van szüksége, illetve hogy esik a belföldi fogyasztás.

A KSH részletes számai igazolják az előbbieket, hiszen például az export csaknem 60 százalékát, az importnak pedig közel felét adó gépek és szállítóeszközök esetében még az átlagnál is nagyobb volt a viszszaesés 2008 azonos időszakához képest. Behozataluk 29, a kivitelük 26 százalékkal csökkent. Az autók exportja 39, importja 47 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A feldolgozott termékek esetében találunk némi pozitívumot. Bár az árufőcsoport kivitele 16, behozatala 20 százalékkal mérséklődött, a gyógyszeripar még tartja magát. Ezen a téren hét-, illetve 13 százalékos növekedést regisztrált a KSH. Az ágazat azon kevesek egyike, amelyek a recesszióban is képesek bővülni. Ugyancsak pozitívan zárták az első öt hónapot az élelmiszerek, italok, dohánytermékek, az exportjuk ugyanis nyolc százalékkal meghaladták az előző évi szintet. Ugyanakkor ha kismértékben is, de hét százalékkal kevesebb ilyen terméket hoztunk be az országba, ami a belső fogyasztás szűkülését jelzi. Azt is meg kell jegyezni, hogy a főcsoport exportját a gabona húzta fel, hiszen 43 százalékkal többet vásároltak belőle a külföldi partnerek, mint 2008 azonos időszakában. Bár az is igaz, hogy mindezt 26 százalékkal olcsóbban tették, mint tavaly ilyenkor.

Az EU gazdaságának válsága természetesen megmutatkozik a magyar külkereskedelmi adatokban, hiszen ezek az országok a legfőbb kereskedelmi partnereink. A közösségbe irányuló kivitel 19, a behozatal 25 százalékkal esett vissza egy év alatt. Az unió egészét nézve a magyar aktívum 32 százalékkal volt több, mint az előző év azonos időszakában, és meghaladta az egymilliárd eurót.

Összességében a behozatal csökkenése az első öt hónapban magasabb volt, mint arra korábban számítani lehetett. Ameddig nem indul be a magyar gazdaság növekedése, nem lódul meg a beruházásokhoz, fejlesztésekhez szükséges import, illetve a lakosság nem kezd a jelenleginél nagyobb fogyasztásba, arra lehet számítani, hogy a külkereskedelmi mérleg aktívuma növekszik. A járható útról Inotai András az MTA Világgazdaságkutató Intézet igazgatója azt mondta: a válságból való kilábalás folyamatában nem adható fel a magyar gazdaság exportorientációja és a gazdaság duális szerkezete. Az Ecostattal közösen készített tanulmány bemutatóján hozzátette, nem kérdéses hogy a 490 millió lakosú uniós piac több lehetőséget kínál, mint a 10 milliós belső piac.

Kapaszkodik a magyar gazdaság

A júniusi stagnálás után júliusban enyhén, 0,28 százalékkal bővült a magyar gazdaság a Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia) szerint. Ez a korábbi hónapok hullámzásához képest némi stabilizálódást jelez. Az előző év azonos időszakának mutatóját azonban még mindig 6,1 százalékkal múlja alul a gyorsulási irányadó. Ennek oka a gyártóegységek bezárása, illetve az elbocsátások. Ha nem érkezik több külső sokk, ősszel fékeződhet az éves mutató zuhanása, mivel lassan kikerülnek a bázisból a nagy mínuszok. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.