Újabb utazási iroda húzza le a rolót
Jogszabálysértés miatt jogerősen, hivatalból törölte a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) a Budapes-
ten a Podmaniczky utcában Avantgarde Utazási Iroda néven működő KBT Avantgarde Idegenforgalmi és Személyszállító Bt.-t. A dorogi székhelyű cég nettó árbevétele 2007-ben közel 300 millió forint, mérleg szerinti eredménye 1,1 millió forint volt az Opten cégadatbázisa szerint.
Az irodát, amely honlapja szerint 18 országba - köztük Svájcba, Kínába, Finnországba, Romániába, Ukrajnába - indít utakat, nem sikerült elérni, hívásunkra csak az üzenetrögzítő válaszolt. A kárrendezést a QBE Insurance Limited magyarországi fióktelepe végzi.
Ebben az évben az MKEH a negyedik, utazással kapcsolatos tevékenységet végző irodát törli jogszabálysértés miatt - azért, mert nem tudja teljesíteni szerződésben vállalt kötelezettségeit. Áprilisban az Ariadne-Quatra Utazási Iroda Kft., az utóbbi hetekben pedig az 5 Kontinens és a Quitt Tours jutott hasonló sorsra.
Lukács Balázstól, az MKEH idegenforgalmi osztályának vezetőjétől megtudtuk: a bejegyzett utazási irodák száma évek óta 1100-1200 között van Magyarországon. Nyolcvan-száz vállalkozás dönt úgy önként, hogy visszaadja engedélyét, azaz minden adósságát rendezve kivonul a piacról, és körülbelül ugyanennyi új cég alakul. Idén eddig 39 vállalkozást törölt saját kérésre és 55-öt jegyzett be a hivatal.
A tapasztalatok szerint nem jellemző, hogy nagy számban hagynának maguk után pórul járt ügyfeleket azok a vállalkozások, amelyek nem tudják elutaztatni ügyfeleiket, és nem képesek visszafizetni a részvételi díjat, ezért hivatalból törlik őket, majd a biztosító áll helyt tartozásaikért. Az utóbbi időszakban volt olyan esztendő, amikor egy olyan eset sem történt, mint idén az 5 Kontinens törlésekor: ennél az irodánál ugyanis befizetett részvételi díjuk mindössze 20 százalékára számíthatnak kártalanításként az ügyfelek.
Mivel az utazásszervezés,
-közvetítés kiemelt kockázatú tevékenység, az irodáknak vagyoni biztosítékot (bankgaranciát, kaucióbiztosítást) kell felmutatniuk a működéshez. A vállalkozások általában nem keverik a két lehetőséget: vagy garanciát adnak, vagy biztosítást kötnek az előző évi árbevétel 12 százalékának megfelelő összegig, de legalább ötmillió forintra. Charterutazásoknál az előírás az árbevétel húsz százaléka, de minimum 20 millió.
Az az utas, aki mégis pórul jár, mert az utazási iroda biztosítása nem fedezi a kárt, polgári peres eljárás keretében fordulhat bírósághoz.