Mégis a spekulánsok verték fel az olajárat

Száznyolcvan fokos fordulatot vett az amerikai határidős árupiaci felügyelet, visszavonva tavalyi jelentését, miszerint az olaj ára a kereslet-kínálat függvényében alakult.

Már nemcsak emberek és politikák repülnek George W. Bush távozását követően, hanem korábbi jelentések is. A CFTC, az amerikai határidős árutőzsdei felügyelet egyik vezető illetékese a keddi The Wall Street Journalnak azt nyilatkozta: "alapjában téves adatokra" épült a testület tavalyi jelentése, miszerint a rendkívül ingadozó olajár alapvetően a kereslet és kínálat arányát tükrözte. A Barack Obama elnöksége idején már új főnökkel, Gary Genslerrel működő, és a szabályozásra jobban odafigyelő CFTC augusztusra új jelentést készít, amely a spekulánsok szerepét hangsúlyozza. A WSJ-nek adott előzetes nyilatkozat aligha szolgált más célt, mint az üzleti körök felkészítését erre, miközben Amerikában így is nagy viták folynak az elmúlt hetekben az olajpiaci spekuláció visszafogására vonatkozó felügyeleti erőfeszítések nyomán. Ezekről nemrég lapunk is beszámolt.

- Szilárd meggyőződésem, hogy minden létező hatáskört fel kell használnunk a piaci integritás biztosítására - közölte akkor Gensler, hozzátéve: vizsgálják annak lehetőségét, hogy az ügyletek volumenének korlátozásával fékezzék meg a spekulációt. Kedden kezdődtek az ezt célzó nyilvános meghallgatások. (A gabona határidős kereskedelmére vannak szövetségi limitek, az energiatermékek esetében azonban a börzékre hagyják a szabályozást.) A hírt a New York-i árutőzsdén is aktív nagy bankok, fedezeti alapok felzúdulással fogadták. A spekulánsok fő hasznának azt tartják, hogy biztosítják a likviditást a piacokon.

Egy évvel ezelőtt rekordra, 145 dollárra szökött a hordónkénti olajár, majd decemberre 33 dollárra esett vissza, hogy ismét emelkedni kezdjen (most éppen: 68 dollár), miközben a recesszió nyomán a kereslet éppenséggel visszaesett. Európában Gordon Brown brit kormányfő és Nicolas Sarkozy francia elnök közös cikkben fejtette ki: az olajárak ügyében kormányzati felügyeletre van szükség. Ugyanakkor éppen a londoni pénzügyi felügyelet nem tulajdonít meghatározó szerepet az olaj spekulatív határidős kereskedelmének, és inkább arra hajlik, hogy az általános piaci bizonytalanságokkal magyarázza a rendkívüli ármozgásokat.

Bróker a New York-i árutőzsdén
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.