Félbehasadt a gyémántpiac

Cudar idők járnak a gyémántipar szereplőire: a válság miatt a fizetőképes kereslet gyakorlatilag megfeleződött, befektetési céllal is inkább aranyat vásárolnak az emberek, mint ékkövet. A világpiac 40 százalékát uraló De Beers konszernnél már nagyban kongatják a vészharangot. A dél-afrikai vállalat nyeresége gyakorlatilag lenullázódott. Első féléves adózott nyeresége 99 százalékkal 3 millió dollárra zuhant az egy évvel korábbi 316 millióról.

Ennél csak jobb jöhet - jegyzi meg közleményében a De Beers, arra alapozva, hogy a recessziót követően eddig minden esetben a gyémántkereslet gyors felfutása volt megfigyelhető. A gyémántipar hosszú távú kilátásai is kedvezőek - állítják -, az árak elszabadulását eredményezi majd, hogy az utóbbi tíz évben nem fedeztek fel újabb, jelentős lelőhelyet, és a nyersgyémántkészletek is történelmi mélyponton vannak, miközben a feltörekvő ázsiai országokban megugrik a kereslet.

Ez a jövő zenéje, most inkább azzal vannak elfoglalva a De Beersnél, hogy a már 4,06 milliárd dollárra duzzadt tartozásukat csökkentsék. Az összeg tartalmazza azt a félmilliárd dolláros kamatmentes hitelt is, amit a cég részvényesei dobtak össze az első fél évben. Az elemzők szerint további tőkepótlásra is szükség lesz, de ennek mértékéről egyelőre nincs hír. Az biztos, hogy a De Beersnek márciusban lejár egy másfél milliárd dolláros hitele, úgyhogy azt vagy ki kell fizetnie, vagy átütemezésben kell megegyeznie a bankokkal.

A cég a termelését igyekszik a megcsappant kereslethez igazítani, ennek érdekében drasztikusan, 50 százalékkal csökkentette költségeit, dolgozóinak 23 százalékától vált meg az utóbbi egy évben. Botswanai és namíbiai bányáinak átmeneti bezárásával 73 százalékkal 6,6 millió karátra esett vissza a kitermelése az első fél évben. Termelés most csak a kanadai és a dél-afrikai bányákban folyik.

A vezetőknek az amerikai piac összeomlása fáj a legjobban, még szerencse - jegyzik meg -, hogy a feltörekvő országokban, közülük is főként Kínában és Indiában valamelyest növelni tudták eladásaikat. Mindent egybevéve a nyersgyémánteladások 57 százalékkal 1,4 milliárd dollárra estek vissza az egy évvel ezelőttihez képest. Eközben az ár október és március között a felére zuhant, igaz, azóta 30 százalékot ledolgozott a veszteségéből - írja a Bloomberg.

Az 1988-ban alapított De Beersben 45 százaléka van az Anglo American Plc. bányatársaságnak, 40 százalékot birtokol az Oppenheimer család, a maradék 15 százalék pedig Botswanáé.

Drágakövek az antwerpeni gyémántközpontban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.