Buszcég és pálinkafőző is kapott a munkahelymegtartó támogatásból
Az eddig munkahelymegtartó támogatásban részesült cégek közül a diszkont-autóbuszjáratokat működtető Orangeways Zrt. elsősorban egy dombóvári műszaki telepre, pontosabban az ott dolgozó 102 alkalmazottra fordítja az elnyert 154 millió forintot - mondta lapunknak Kovács Miklós, a társaság vezérigazgatója. A cég még májusban állapodott meg a Gemenc Volánnal arról, hogy június elejétől Dombóváron és Tamásiban az Orangeways üzemelteti a helyi autóbuszjáratokat. A megállapodás részeként a vállalat megvásárolta a Volán-társaság dombóvári műszaki telepét, ahol ráadásul már jó ideje folyamatos volt a leépülés.
A pályázaton elnyert pénzek révén ezt a folyamatot szeretnék visszafordítani, úgy, hogy közben nemcsak buszok, de személyautók és kamionok vizsgáztatására is alkalmas, állami engedéllyel rendelkező központot hoznak létre. Eközben a dombóvári és tamási vonalakon működő buszok szervizigényét is innen kívánják kiszolgálni. A munkahelymegtartó támogatás egy részét erre, vagyis a munkavállalók bérezésére és oktatásukra fordítják. A pályázati kiírásban kikötés volt, hogy előbbiek esetében 70 százalékos önerővel kell rendelkezni, utóbbinál, vagyis az oktatásra fordított pénzeknél pedig 20 százalékos saját erőt vártak el. Ez azonban az egy év alatt lehívható szubvenciónak csak kisebbik fele. A következő két évben látványos flottanövelést szeretnének végrehajtani. Így a jelenlegi 64 busszal szemben 2011-re már ezer buszt szeretnének működtetni. A megmaradó forrásokat így az ehhez szükséges sofőr- és műszaki állomány fejlesztésére fordítanák.
Egészen más a helyzet a 616 munkahelyre 205 millió forintot elnyerő Graboplast esetében. A cég sajtóosztályán elmondták: a szubvenció révén lehetőségük lesz arra, hogy a válság miatt az egy héten négy munkanaposra rövidített termelési időszakot ismét öt napra emeljék. Az öszszeg kilenc hónapig vehető igénybe, ám abban bíznak, hogy a helyzet támogatás nélkül is hamarosan visszaáll a régi kerékvágásba, miután a második félévi rendelésállomány biztatóan alakul.
Lényegében ugyanezzel a céllal pályázott a Zsindelyes Pálinkafőzde Kft. is. A kényszerűségből csökkentett munkaidő miatt kieső fizetést szeretnék pótolni 37 dolgozójuknál, amelyre 7,9 millió forint támogatást kaptak. A piaci helyzet ugyan egyelőre igen bizonytalan, ám a rendelésállomány alapján abban bíznak, hogy a hat hónapra szóló szubvenció végén már nem kell igénybe venniük a külső forrásokat, mert folyamatosak lesznek a kiszállítások - mondták lapunknak a cégnél. Megítélésük szerint a pályázati procedúra mentes volt a bürokráciától: az eljárás során szakembert sem vettek igénybe, és az eredmény is hamar megszületett.