Putyin rendet vág a hipermarketek között

Megrekednek a fejlődésben az orosz nagyvárosokban működő hipermarketláncok, ha a duma elfogadja a kormány által javasolt piacvédő intézkedéseket, amelyek részei Vlagyimir Putyin kormányfő árletörő kampányának.

A törvényjavaslat szerint az Oroszországban évi egymilliárd rubel, azaz 31 millió dollár feletti forgalmat lebonyolító kiskereskedelmi láncok nem nyithatnak újabb egységeket, amennyiben a piaci részesedésük eléri a 25 százalékot Moszkvában, Szentpétervárott vagy bármely más orosz nagyvárosban és környékén.

Putyin a húspult előtt egy hónapja Moszkvában

A korlátozással a kiskereskedelmi piacot uraló nagy cégek a szemétkosárba dobhatják fejlesztési terveiket, mivel a felső határként megszabott egymilliárd rubel gyakorlatilag 5-6 nagyobb hipermarket forgalmának felel meg, azaz szinte mindenki beleesik. A Moscow Times a korlátozás kapcsán megjegyzi, hogy Moszkvában a kiskereskedelmi forgalom tavaly meghaladta az ezermilliárd, Szentpétervárott pedig a kétszázmilliárd rubelt. A legnagyobb orosz kiskereskedelmi hálózatot üzemeltető X5 csoport keményen kritizálta az előterjesztést, Lev Kaszisz vezérigazgató közleményében abszurdnak nevezte az ötletet, remélve, hogy a kormány a józan ésszel összhangba hozza a törvénytervezetet.

Az X5 csoporthoz tartozik a Perekrjosztok lánc, amelynek egyik moszkvai egységében a múlt hónapban meglepetésszerűen felbukkant Vlagyimir Putyin miniszterelnök, aki miután a húspultnál körülnézett, a magas haszonkulcs okozta drágaságot kritizálta, önmérsékletre szólítva fel a lánc tulajdonosait. A kormányfő nem értette, hogy a nagykereskedőtől 160 rubelért átvett hús kilóját hogyan árulhatják 335 rubelért, azaz kétezer forintért. A szigorítás a vizit egyenes következménye. A Szövetségi Monopóliumellenes Szolgálat illetékese elismerte, hogy az egymilliárdos limitet a kormány vette bele a szövegbe, ők összeghatárt nem említettek, csak a 25 százalékos piaci részesedést. Ez azt jelenti, hogy mindenütt legalább négy lánc lesz jelen, s vív egymással árharcot a vásárlók kegyeiért - mutatott rá az előnyökre Tyimofej Nyizsegorodcev.

Jevgenyij Fjodorov, a duma gazdaságpolitikai és vállalkozásfejlesztési bizottságának elnöke is az előnyök közé sorolta, hogy több lánc osztozhat a piacon, s ez kedvez az árleszorító versenynek. Jobb sok kicsi hipermarketlánc, mint egyetlen nagy - érvelt.

A nyolc nagyvárosban húsz áruházat üzemeltető Auchannak sehol sincs 25 százalékosnál nagyobb részesedése, ezért a korlátozás nem érinti - mondta Maria Kurnoszova, a négymilliárd rubeles forgalmú francia lánc helyi szóvivője. Szerinte gond a ritkán lakott településeken lesz majd, mert ott akár egy nagyobb hipermarkettel a "kritikus" 25 százalék fölé lehet kerülni. E területek ellátottsága tehát szerényebb lesz.

A szigor több nagy láncot terjeszkedési terveinek felülvizsgálatára késztethet. A francia Carrefour egy hónapja lépett az ígéretes orosz piacra, első egységét Moszkvában építette fel, nyolcmillió euróért. A legnagyobb európai kiskereskedelmi lánc az idén még két hipermarketet ad át, egyet Krasznodárban, egyet Lipetszkben.

A világelső Wal-Mart bejövetele is napirenden van, az amerikaiak a Kommerszant értesülései szerint a múlt héten ajánlatot tettek a félezer egységével a negyedik legnagyobbnak számító Kopejka diszkonthálózatra, amelyet tulajdonosa, Nyikolaj Cvetkov multimilliárdos árul.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.