Bomba üzlet: kínai hamburgert árulni Oslóban

A dollár tökéletesen a helyén van a forinthoz képest - ez szűrhető le a The Economist brit gazdasági hetilap által végzett felmérésből, amely a McDonald's Big Macjének árát hasonlítja össze szerte a világban.

A vásárlóerő-paritás logikája szerint a szabványhamburgernek elvileg ugyanannyiba kellene kerülnie minden országban, az ettől való eltérés - ezt mutatja a Big Mac index - az adott nemzeti valutának a dollárhoz képest meglévő alul-, illetve felülértékeltségéről árulkodik.

Az idei vizsgálat szerint az Egyesült Államokban 3,57 dollárba kerülő Big Machez a magyarországi ár áll a legközelebb: nálunk 3,62 dollárt (720 forint) kell kiadni érte. A forint egyszázalékos felülértékeltségével így a legkisebb meglepetést okozhatja egy amerikai turistának. A magyar fizetőeszközt a cseh korona és a török líra követi két százalékkal. Az egy évvel ezelőtti felmérés idején bivalyerős volt a forint, 30 százalékkal volt túlértékelve. Emlékezetes, hogy a jegyzés még a 150 forintos szint alá is benézett.

Aki dollárban tartja a pénzét, legolcsóbban Ázsiában tömheti tele magát hamburgerrel. A legkedvezőbben, fél ár alatt Hongkongban juthat hozzá (1,72), míg Kínában, Malajziában és Thaiföldön félár fölött nem sokkal, 1,83-1,89 dolláron jegyzik a Big Macet, alapot szolgáltatva az amerikai vádaknak, miszerint a jüan, ringgit és bhat árfolyama mesterségesen alulértékelt a dolláréhoz képest, a kormányok így serkentik exportjukat, őrzik gazdaságuk versenyképességét. Régiónkban Ukrajna a legolcsóbb 1,83 dollárral, a csehek pedig a legdrágábbak, 2 centtel megelőzve minket.

Nagyot kaszálna az a kínai, aki az otthon gyártott Big Macet Oslóban adná el. A rekordernek számító norvégok koronája - hamburgeralapon - 72 százalékkal erősebb a dollárnál, azaz több mint három és fél kínai hamburger tesz ki egy norvégot. Az Economist a svájci frankkal sincs kibékülve, rendkívül drágának ítélve a 5,98 dolláros genfi hamburgert. A dán és a svéd korona is túlértékelt (55, illetve 38 százalék), de az euróban is van vagy harmincszázalékos tartalék a dollárhoz képest.

A brit lap azonban megjegyzi, hogy csínján kell bánni a következtetések levonásával, ugyanis a hamburger összetevőinek árában és a munkaerőköltségekben jelentős eltérések vannak az egyes országok között. A hasonló adottságú országok nemzeti valutájának megítélésében viszont kiváló fokmérőnek számít a Big Mac index.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.