Vecsési vállalkozó előzi a Williams Forma-1-es csapatát

A Hungaroringen a Williams Forma-1-es istálló tulajdonosa csak egy vecsési családi kisvállalkozás engedélyével forgalmazhat Williams márkanévvel ellátott ruhaneműket. Tavaly a magyar bíróság ugyanis az itteni vállalkozóknak ítélte a Williams védjegy magyarországi használatát.

Büntetőfeljelentést tett a vám- és pénzügyőrségen (VPOP) Kortye Vilmos vecsési egyéni vállalkozó, mondván: a rövidesen elkezdődő Forma-1-futamokon várhatóan "növekszik a hamis Williams termékek piaci értékesítése", továbbá Kortye szerint jogsértő lehet majd a Williams Forma-1-es csapat magatartása is, mivel ruházatukon feltehetőleg a magyarországi jogtulajdonos - azaz Kortye Vilmos - engedélye nélkül viselik a "Williams" védjegyet.

A honlapja szerint sokoldalú, így rockzenekarok menedzselésével és televízióműsor-készítéssel is foglalkozó egyéni vállalkozó 18 éve gyárt Williams márkajelzésű gyermek- és sportruházati termékeket. Állítja: saját magáról nevezte el a cégét - hiszen a Williams a Vilmos angol megfelelője.

A sportág hazai berkein belül már évek óta tudott - ha eddig nem is vert fel túl nagy port - a vecsési vállalkozó és a Williams Grand Prix Engineering Ltd. párharca. A Williams nevet ugyanis Kortyéék elsőként már 1996-ban levédették a Magyar Szabadalmi Hivatalnál, majd erre hivatkozva töröltették az angol Williams később beérkező bejegyzési kérelmét. Az angol cég akkor azzal próbálkozott, hogy a törlési eljárás vége előtt egy újabb bejegyzési kérelmet adott be. Így mire 1998-ban a magyar cég első törlési kérelme életbe lépett, addigra "megjelent" az istálló újabb kérelme. A Szabadalmi Hivatalnál zajló hercehurcából végül 2004-ben a "magyar" Williams került ki győztesen.

A történetet közelről ismerők szerint az angol csapat egy pillanatig sem vette komolyan a vecsési vállalkozót - vélhetőleg abban bízva, hogy az uniós csatlakozásunkkal nálunk is automatikusan életbe lép a közösségi védjegyük. Az más kérdés, hogy az uniós csatlakozás másnapját, 2004. május 2-át Kortyéék a maguk részéről a Fővárosi Bíróságon kezdték: beadványukban arra kérték a bíróságot, hogy tiltsa el a Williams Grand Prix Engineering Ltd.-t a márkanév ruhaneműkön történő itteni használatától. Az angolok a jelek szerint nem vettek tudomást az ügyről: a bírósági tárgyalásokra nem küldtek jogi képviselőt, védekezést nem terjesztettek elő. Így viszont az idő Kortyééknak dolgozott. Négy évvel később, 2008 áprilisában a bíróság úgy döntött: a vecsési vállalkozókat illeti meg Magyarországon a Williams márkanév használata.

A Forma-1-es csapat alighanem elszámította magát: az angol Williams hiába közösségi védjegy, az uniós csatlakozás előtt egy meghatározott területen belül jóhiszeműen bejegyzett védjegy tulajdonosa a csatlakozás után felléphet az adott területen a közösségi védjegygyel szemben. Miután a brit társaság nem fellebbezett az ítélettel szemben, az jogerőre emelkedett, és a Belső Piaci Harmonizációs Hivatalnál is bejegyezték a közösségi védjegy magyarországi tilalmát. A jogerősen is védjegytulajdonos Kortyéék néhány hónappal később már a VPOP-vel távolíttatták el az egyik hazai Forma-1-es márkatermékeket árusító üzlet polcairól a Williams ruhákat. (A cég azóta is csak tollakat és bögréket árusít a védjeggyel.)

A csapatok formaruháinak piacát ismerők azért a történethez hozzáteszik, hogy a Williams márkatermékek forgalma a mezőny által kínált termékeken belül elenyészőnek mondható. Az viszont igazi röhej lenne - fogalmazott egyik, nevének elhallgatását kérő forrásunk -, ha Magyarországon levetetnék a Williams-csapat formaruhájáról a céges logójukat.

- Erről valószínűleg nem lesz szó - válaszolt érdeklődésünkre Sipos Jenő ezredes, a vám- és pénzügyőrség szóvivője. Kifejtette: az ítéletben a Williams szó használatának tilalmát úgy értelmezik, hogy a csapat tagjai viselhetik a márkajelzést formaruhájukon, ám a Williams felirattal ellátott ruházati termékeket nem lehet nálunk forgalmazni a magyar védjegytulajdonos hozzájárulása nélkül.

Míg az angol Williams képviselői lapzártáig nem válaszoltak levelünkre, több forrásból is úgy értesültünk, hogy az időközben észhez kapott angolok már próbáltak alkudozni a magyar vállalkozóval, ám ez megszakadt. Kortye Vilmosné szerint a tavalyi bírósági ítélet után idén júniusban egy hazai szabadalmi ügyvivői iroda képviselői keresték meg őket egy konkrét összegről szóló ajánlattal. Kortyéné szerint a tárgyalások azért szakadtak meg, mivel az ügyvivői iroda képviselői semmiféle megbízási szerződést nem tudtak felmutatni az angol cégtől - másrészt az összeg, amit nekik ajánlottak, egy világcéghez képest "nevetséges" volt.

A Williams-csapatot ismerők vélekedése szerint könnyen lehet, hogy az istálló ellenáll, és nem hajlandó tovább alkudozni a szerintük szimplán nyerészkedni akaró helyi vállalkozóval. Kortye Vilmosné ellenben azt mondja: a védjegy itteni joga (legalábbis ruhaneműkön) tizenkét évnyi harc után jogszerűen az övék. Szerinte az pedig elgondolkoztató, ha a hatóságok egy hozzájuk hasonló kisvállalkozóval szemben maradéktalanul betartatják a jogszabályokat, míg egy világcéggel szemben engedékenyek.

Gyenge futam lesz az idei a szállodáknak

A tavalyinál várhatóan kevesebb külföldi vendég érkezik a most hétvégi Magyar Nagydíjra, így alacsonyabb lesz a fővárosi szállodák forgalma a Magyar Szállodaszövetség szerint. Kovács István, a szövetség főtitkára elmondta: becslések szerint az idei futamra a tavalyihoz képest mintegy 10 százalékkal kevesebb külföldi vendég érkezik, a budapesti hotelek forgalmának visszaesése pedig elérheti akár a 15-20 százalékot is 2008-hoz viszonyítva. A főtitkár hozzátette: ezzel együtt lesznek olyan szállodák, amelyek telt házzal üzemelnek a hétvégén, ám - egyebek mellett a gazdasági válság miatt - a hotelek csak jóval alacsonyabb árakon tudják szolgáltatásaikat értékesíteni. Tíz évvel ezelőtt a Duna-parti szállodákban a Magyar Nagydíj ideje alatt az átlagos árak duplájáért is keltek el szobák, főleg cégek foglalták le azokat partnereiknek. A vállalatok azonban mára már kevesebbet fordítanak ilyesmire - magyarázta a főtitkár. Szerinte az elmúlt 4-5 évben fokozatosan csökkent a versenyre érkező külföldiek száma. (MTI)

A magyar Williams egy pesti kirakatban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.