Idő előtt távozik az energiahivatal elnöke

Hivatalosan is megerősítették a Népszabadság információját, miszerint két hónappal mandátumának lejárta előtt nyugdíjba vonul Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia Hivatal (MEH) elnöke. Az okokon kívül kérdés az is, néhány hónappal a választások előtt akad-e megfelelő, esetleg "nagykoalíciós" jelölt.

Rövidesen új elnök irányíthatja a Magyar Energia Hivatalt (MEH). Horváth J. Ferenc elnök szeptember 1-i hatállyal nyugdíjazását kérte, és Bajnai Gordon miniszterelnök jóváhagyta ezt.

Kérdéseket vet fel, hogy Horváth J. Ferenc miért nem tölti ki 2003. novembere óta ellátott elnöki mandátumát annak lejártáig, azaz november 1-jéig. Az elnököt nen tudtuk elérni, ám szakmai körökben számos találgatás kering.

Sokan felhívták a figyelmet az utóbbi idők két, egymással egyébként ellentétesnek tűnő, ám mindenképpen vitatott döntésére: az egyikben a MEH nem fogadta el a nagy mennyiségű Mol-részvényt vásárló orosz Szurgutnyeftyegaz hivatalos bejelentkezését - ezáltal az nem élhet szavazati jogaival -, mondván, tisztázatlan a tulajdonosi háttere. Ellenben néhány óra alatt bejegyezte az EMFESZ gázkereskedő nagyon vitatott offhsore-adásvételét, pedig annak tulajdonosi háttere szintén igen homályos. A másik az az ügy, amelyben a MEH korábbi döntését módosítva az áramszolgáltatóknál kimutatott ötmilliárdos túlszámlázást nem teljesen az áramfogyasztóknak adta, hanem 60 százalékát a szegényeket támogató krízisalapba helyezte. Ezt a parlament törvénymódosító felhatalmazása alapján tette meg.

Azt senki sem vonja kétségbe, hogy az elnök ezeket a döntéseket mindig megfelelő kormányzati egyeztetések mellett hajthatta végre. Ilyen formán informátoraink sem sorolták az okok közé például azt, hogy hazánkban az áram és a gáz díja a nemzetközi olajár harmadára zuhanása ellenére sem csökkent egy fillérrel sem - ez bizonyára nem sértette olyan mélyen a döntéshozók érdekeit. Ebből viszont az következik, hogy az idő előtti távozás elsősorban a kormánypárton belüli feszültségekre, a Gyurcsány-Bajnai-váltás következményeire vezethető vissza. Ennek kapcsán többen felhozzák a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vagy a pénzügyi felügyelet élén végbement váltást, igaz, azok a mostani esetnél jóval viharosabban zajlottak le. Egy kormányhoz közel álló forrásunk talányosan úgy fogalmazott, Horváth távozása egy "külföldnek szóló vezéráldozat".

Bajnai Gordon felkérte az illetékes energiaügyi tárcát, mielőbb írja ki a pályázatot az elnöki és a - novemberben megüresedő - elnökhelyettesi posztra. Kérdés, ki legyen az utód. Tapasztalataink szerint minden felmerült jelölt azzal a problémával küzd, hogy bár a mandátum hat évre szól, nem tudni, milyen következményekkel jár a jövő évi választás. Erre az érzetre csak ráerősít Fónagy János Fidesz-szakpolitikus nyilatkozata, aki felszólította az MSZP-kormányt: átmenetileg helyettesítéssel oldja meg a MEH vezetését, és a szükséges személyi döntés meghozatalát bízza a leendő új kormányra.

Mégis értelemszerű jelöltként merül fel Kaderják Péter, a MEH előző, a Fidesz-kormány alatt kinevezett elnöke, aki a Fidesz-alapítók szűk köréhez tartozik. Őt a Fidesz tiltakozása mellett jócskán mandátumának lejárta előtt, a 2002-es kormányváltás kapcsán mozdítottak el helyéről, a bíróság által is jogtalannak ítélt módon. A jelenleg a Corvinus Egyetem kebelén belül működő Regionális Energiagazdasági Központot irányító szakember megkeresésünkre úgy fogalmazott: a jelenlegi politikai környezetben nem látja a lehetőségét a MEH élén az értelmes munkavégzésnek. Másrészt nagyon elégedett jelenlegi munkájával. Ezért nem is indul a pályázaton. Ugyanakkor kérdésünkre, miszerint egy Fidesz-kormány alatt indulna-e egy ilyen posztért, nem adott elutasító választ, de hozzátette: az az adott helyzetben folytatandó egyeztetésektől függene, ilyet pedig mindeddig ő nem kezdeményezett és őt sem kereste meg senki. Megfigyelők szerint Kaderják kinevezése egy esetleges Fidesz-kormány alatt azt eredményezné, hogy éppoly vitatható váltással foglalná el posztját, mint ahogy ő távozni kényszerült.

Noha az elnöki mandátum lejárati időpontját ismerő szakemberek körében tapasztalataink szerint már hónapokkal ezelőtt megindult a helyezkedés, a tegnap megkérdezettek egy része még nevének mellőzését is kérte. Megkeresésünkre sem Pataki István, a MEH jelenlegi elnökhelyettese, sem Felsmann Balázs, korábbi energetikai szakállamtitkár nem cáfolta, hogy ha kiírják a pályázatot, megvizsgálják a jelentkezés lehetőségét. Értelemszerűen felmerülnek az energiaügyi tárca irányítói is. Több lehetséges jelölt ugyanakkor egyértelműen cáfolt. Mindemellett úgy tapasztaltuk, a kormánynak egy fiatalabb energetikai szakember személyében van egy titkos favoritja is. Ő sokak szerint Matos Zoltán, a német hátterű E.ON Hungária volt igazgatósági tagja, aki megkeresésünkre egyelőre nem tudott érdemben reagálni.

Horváth J. Ferenc nem várta ki hivatali ideje végét
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.