Synergon: családi tűzfészek
Bevetheti magát a fővárosi tűzoltók bevetésirányítási rendszerének kialakításába a Synergon - annak ellenére is, hogy a múlt héten lezárt pályázatot már a Közbeszerzési Döntőbizottság (KD) vizsgálja.
A testülethez a tender egyik vesztesének alvállalkozója fordult a napokban, kérve, hogy a KD a hivatalos döntéséig is tiltsa meg a szerződéskötést - ám ilyen határozat péntek reggelig nem született. Így a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság reggel aláírta a 186,5 millió forint értékről szóló szerződést a Synergon Rendszerintegrátor Kft.-vel (ez a Synergon Nyrt. leánycége).
Az új rendszerre eredetileg 120 millió forintot irányoztak elő az informatikai közbeszerzési tervben, ám ennek ellenére megvan a fedezet. A főváros 210 millió forintot különített el a beruházásra - mondta el érdeklődésünkre Briber István, a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság gazdasági parancsnokhelyettese.
A fővárosi tűzoltók egy hete zárták le a bevetésirányítási rendszer (egy olyan központ, ahová a segélykérések befutnak, és ahonnan aztán intézkednek a tűzoltók indulásáról) kiépítésére szóló tendert. Mint arról beszámoltunk, a Synergont annak ellenére nyilvánították győztesnek, hogy magasan a legmagasabb árajánlatot nyújtotta be. A másik két pályázó csak 133, illetve 107 millió forintot kért volna a rendszerért, ám ez utóbbiak a műszaki bírálatokon rendre igen gyenge minősítést kaptak, míg a Synergon kiválót.
A jelenlegi rendszert szállító Professzionál Informatikai Zrt. műszaki ajánlatát egyesre, illetve kettesre, Európa legnagyobb biztonsági cégének, az EADS-nek a pályázatát pedig hármasra, illetve kettesre értékelte a két műszaki bíráló. A többiekénél több mint másfélszeresébe kerülő Synergon-rendszert azért lehetett az öszszességében legjobb ajánlatnak minősíteni, mert mindkét független bíráló ötöst adott a pályázatra.
A műszaki értékelést a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság informatikai főosztályvezetője és az ő helyettese végezte el. Úgy tudjuk: ez is szült konfliktust a parancsnokságon belül: a rendszert használó "vonulós" tűzoltók" is szerettek volna részt venni a bírálatban, ám erre nem kaptak lehetőséget.
Mindeközben az is kiderült, hogy a főosztályvezető felesége a Synergon-csoport alkalmazottja. Briber István az öszszeférhetetlenséget firtató kérdésünkre azt válaszolta: a bírálatot végző főosztályvezető felesége nem a nyertes pályázónál (Synergon Rendszerintegrátor Kft.) dolgozik. Más kérdés: a Synergon maga most nehezebben indulhat közbeszerzési pályázatokon, miután a Gazdasági Versenyhivatal az elmúlt öt évben ötször büntette meg, mert kartellezett állami tendereken.