Sólyom visszadobta a beszállítóvédő törvényt
Nem írta alá Sólyom László köztársasági elnök a június végén elfogadott, mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek beszállítóival szemben tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvényt, és azt megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek. Sólyom szerint a jogszabály előkészítetlen, szövege ellentmondásokkal terhelt, és a hatása nagy valószínűséggel ellentétes lenne a törvényhozói szándékkal, így jelentősen csökkenne a hazai áruk aránya a boltokban.
Az államfő már azt a módot is aggályosnak találta, ahogy a törvény megszületett: az öt parlamenti képviselő által június 23-án benyújtott ad hoc javaslatot a parlament a következő (a nyári ülésszak utolsó) munkanapján, június 27-én rohammunkában, érdemi vita nélkül fogadta el. A szövegben jó pár jogi pongyolaság mellett olyan passzusok is benne maradtak, amelyek súlyos jogbizonytalansághoz vezethetnének a köztársasági elnök szerint. A törvény egy sor – a beszállítók által régóta sérelmezett – kereskedői magatartást tisztességtelennek minősít, és ezekhez súlyos szankciókat fűz. Ám a forgalmazóra kiszabható bírság határát – ismétlődő esetben akár kétmilliárd forintnyi büntetés – a versenytörvénnyel ellentétben nem a kereskedő árbevételéhez igazítja. Így az eltérő méretű cégek között súlyosan aránytalan lehetne a bírság mértéke. Sólyom László levelében külön felhívta a figyelmet arra – amit egyébként a kereskedők hetek óta hangoztatnak –, hogy a törvény a magyarországi élelmiszer-beszállítókkal tárgyaló kereskedőkre vonatkozik, így a kereskedők a jogszabályt könnyedén meg tudják kerülni: külföldről szerzik majd be az élelmiszereket.
Az államfő döntésével együtt immáron színt vallottak a kereskedők is az agrártárca által szorgalmazott, ám aláírása, április óta jobbára halódó Élelmiszer Termékpálya Kódex ügyében. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára lapunknak elmondta: álláspontjuk szerint a törvény beterjesztésével (a törvénymódosítás formálisan ötpárti képviselői javaslatként került a parlament elé – A szerk.) a szaktárca felrúgta a velük kötött alkut – azaz kódex helyett törvényt alkotott –, így a kereskedők már június 30-án jelezték a versenyhivatalnak, hogy ők felmondták az etikai kódexet.