Ötvenmilliárdos garanciaprogram
A kormány elfogadta a gyógyszeripari kutatás-fejlesztés és orvosi biotechnológia támogatását segítő akciótervet. Az intézkedések között szerepel egyebek mellett, hogy a különböző vállalkozási pályázatokban kiemelt figyelmet kapnak a gyógyszer- és a biotechnológiai vállalkozások, valamint a közép- és felsőfokú oktatás-képzés erősítése.
A miniszter szerint a gyógyszeripar nagyon dinamikusan fejlődő iparág világszerte, hazai gyártók tavaly 692 milliárd forint bevételre tettek szert, amelynek 72 százaléka exportból származott. E vállalkozások költik a legtöbbet kutatás-fejlesztésre is, tavaly 51 milliárd forintot, az árbevétel hét százalékát. Ez az összes magyarországi K+F költés mintegy 30 százaléka. A gyógyszeripar e területen már gyakorlati támogatást is kapott a döntéshozóktól. A parlament utolsó munkanapján elfogadta azt a törvénymódosítást, amely szerint levonhatják a gyógyszercégek az egészségbiztosítási alapba fizetett extra adójukból a kutatás-fejlesztésre költött azon forintjaikat, amelyekkel magyarországi munkahelyeket hoznak létre. A kedvezményt a gyógyszercégek 2009-re még csak részlegesen, a befizetett extra adó 20 százalékáig érvényesíthetik, 2011-től azonban a teljes kutatás-fejlesztésre fordított költségeket leírhatják. Becslések szerint ez az összeg 2009-ben 4-6 milliárddal növelheti az E-Alap hiányát, 2011-ben pedig már 15-25 milliárd is lehet ez az összeg.
Több az igény, több az elutasítás
A pályázati kezességigények száma 30 százalékkal megemelkedett, ugyanakkor a kockázatok növekedésével együtt jelentősen megemelkedett az elutasított igénylések száma is a Start Tőkegarancia Zrt.-nél. A válság a hazai vállalkozások finanszírozási lehetőségeit jelentősen szűkítette. Az idén a Start Zrt. is a kockázatok jelentős növekedésével szembesült, amelynek következtében a tavalyi év 25 százalék körüli elutasítási arányával szemben az első fél évben a döntések több mint 40 százaléka volt negatív.