Brüsszeli bólintás a magyar lakáshitel-támogatásra
A bizottság megállapította, hogy az intézkedés öszszeegyeztethető az EK-szerződéssel, amely bizonyos körülmények között lehetővé teszi a magánszemélyeknek nyújtott állami támogatást. A támogatás ugyanis szociális jellegű, és megkülönböztetés nélkül nyújtják, hiszen valamennyi, Magyarországon lakáscélú kölcsönt folyósító bank előtt nyitva áll.
Neelie Kroes versenypolitikai biztos hangoztatta: a kölcsönökre nyújtott magyarországi kezességi program azokat a tulajdonosokat támogatja, akiket annak veszélye fenyeget, hogy nem tudják törleszteni lakáscélú kölcsönük részleteit. A jelenlegi pénzügyi válság közepette nagyon fontos, hogy ne csak a nehéz helyzetbe jutott bankok részesüljenek támogatásban, hanem mindenekelőtt maguk a rászoruló háztartások is.
A magyar állam az áthidaló kölcsönök legfeljebb 80 százalékának visszafizetéséért vállal kezességet. A támogatási program, amely a 2009. június 30. előtt megkötött hitelszerződésekre alkalmazandó, 2010. június 30-áig tart, mivel Magyarország várakozásai szerint eddig lesz hatással a visszaesés a foglalkoztatásra és a lakóingatlanok lefoglalásának ütemére.
A tartozás azon része után, amelyet az áthidaló kölcsön nem fedez, a hitelező viseli a nemfizetés kockázatát. A kezességgel biztosított áthidaló kölcsönt az első két év elteltével vissza kell fizetni; a magyar állam csak akkor fizet a kezesség ellenében, ha a magánszemély nem képes törleszteni az áthidaló kölcsönt.
A bizottság megállapította, hogy ugyan az intézkedés célja elsősorban a háztartások támogatása, nem zárható ki, hogy a hitelfelvevőkön kívül a támogatás közvetett kedvezményezettjeiként a kezességi programban részt vevő bankokat is bizonyos előnyhöz juttatja. Ugyanakkor azt is megállapította, hogy a támogatási intézkedésnek pontosan körülírtak a közösségi érdekű célkitűzései, megfelelő kialakításúak a kitűzött célok megvalósításához, és a versenytorzulás mértéke korlátozott.