Tisztítás az olajpiacon

Amerika az egyes határidős ügyletekben mozgatható pénzösszegek korlátozását tervezi, Európában pedig brit-francia kezdeményezésre sürgetik a nemzetközi szabályozást.

Az elmúlt két évtized deregulációs politikájával élesen szembefordulva az energiatermékek, így a nyersolaj és a földgáz árával kapcsolatos spekulatív kereskedelem korlátozását tervezik az Egyesült Államokban. A New York-i árutőzsdén is aktív nagy bankok, fedezeti alapok körében máris felzúdulással fogadott hír mögött annak felismerése rejlik, hogy például a nyersolaj az utóbbi időben rendkívül ingadozó, volatilis ára nem a kereslet-kínálat arányában alakult. Egy évvel ezelőtt rekordra, 145 dollárra szökött a hordónkénti ár, majd decemberre 33 dollárra esett viszsza, hogy ismét emelkedni kezdjen, és beálljon 60-70 dollár közé, miközben a recesszió nyomán a kereslet éppenséggel visszaesett.

Egy a Thomson Reuters által közölt grafikán jól látszik, hogy a nyersolajjal kapcsolatos, az ár emelkedésére játszó spekulatív célú hosszú (long) pozíciók hogyan húzták maguk után a határidős kereskedelemben végül ténylegesen rögzített árat. Egyes szakemberek az olaj árának 20-50 százalékát is a spekulatív kereskedelem eredményének tulajdonítják, és azzal érvelnek: a határidős ügyletek csak mintegy egy százalékban végződnek azzal, hogy az árut le is szállítják. Egyúttal félrevezetőnek tartják a fedezeti alap elnevezést e piac aktív szereplőire, ugyanis a határidős piacon való részvételnek éppenséggel nem spekulatív módja az árfolyamkockázat ellentételezése egy tényleges olajügylettel azonos volumenű, ám azzal ellentétes irányú ügylet fedezetével. A "fedezeti alapok" ezzel szemben a tiszta profitra játszanak, olajat nem vesznek.

Más szakemberek vitatják, hogy a végső árban a spekulációnak ilyen szerepe lenne, és inkább a kilábalás bizonytalanságaival, valamint a nagy feltörekvő gazdaságok, Kína, India hosszú távú energiaigényével magyarázzák a volatilitást.

- Szilárd meggyőződésem, hogy minden létező hatáskört fel kell használnunk a piaci integritás biztosítására - közölte Gary Gensler, az amerikai árutőzsdék határidős ügyleteit szabályozó ügynökség, a CFTC elnöke. Hozzátette: vizsgálják annak lehetőségét, hogy az ügyletek volumenének korlátozásával fékezzék meg a spekulációt. A gabona határidős kereskedelmére - amely ezt a piacot egyáltalán életre hívta, hogy védje az amerikai farmereket terményeik áringadozásával szemben - vannak szövetségi limitek, az energiatermékek esetében azonban az egyes börzékre hagyják a szabályozást.

Az elképzelés mögött látszanak a kongresszusi támogatás első jelei is. Byron Dorgan demokrata szenátor úgy vélte: a terv "megfelelő kezdő lépés az amerikai fogyasztók kárára könnyű pénzre vágyó olajspekulánsokkal szemben". A "szakma" azonban védi magát. - A spekulánsok alapvető szerepet játszanak a határidős piacokon azzal, hogy likviditást nyújtanak a fedezetekhez. A kereskedők nem akarnak olyan szabályokat, amelyek megváltoztatják a játékszabályokat - mondta Addison Armstrong, a TFS Energy Futures brókercég igazgatója.

A hétfői brit-francia csúcs nyomán és a G8-csoport olaszországi találkozója apropóján Európa is felbátorodott. A The Wall Street Journal szerdai számában Gordon Brown brit kormányfő és Nicolas Sarkozy francia elnök közös cikkben fejtette ki: az olajárak ügyében kormányzati felügyeletre van szükség. Ennek nemzetközi összehangolására olyan intézmények szerepvállalását javasolják, mint a Nemzetközi Energiafórum szakértői csoportja vagy az Értékpapír-piaci Szabályozók Nemzetközi Szervezete.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.