Adnák is meg nem is a Richter negyedét
A közelmúltban olyan törvénymódosító javaslat is született, amelyben a Richtert stratégiai céggé minősítették volna. Ezt a védelmet végül a cég nem kapta meg, viszont egy másik módosítást elfogadtak, amely az állami vagyonnal gazdálkodó Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt (MNV) mentesíti az addig fennálló kötelezettségtől, hogy szabaduljon meg minden kisebbségi vagyonelemétől.
Az állam tehát eltökéltnek tűnik, hogy megtartsa a gyógyszergyártóban lévő részesedését, ehhez képest az újabb kötvénykibocsátás forrását az előzőhöz hasonló befektetési konstrukcióval kívánja előteremteni. Azaz ismét azzal kecsegteti a befektetőket, hogy a futamidő végén tulajdonosokká válhatnak a Richterben. Az MNV tegnap jelentette be, hogy pályázatot hirdet a Richter részvényeire átcserélhető kötvények kibocsátását megszervező befektetési szolgáltató kiválasztására.
Az öt évvel ezelőtti kibocsátáskor a piaci ár felett 54 százalékkal, összesen 639 millió euróért értékesítette az állam a Richter-csomagot. Az akkori kibocsátási tájékoztató szerint a magyar államnak 110,62 százalékon kell visszavásárolnia a papírokat, vagyis 706,86 millió eurót kell majd az ügylet lezárásaként kifizetnie. A tegnapi árfolyam mellett ez 190,85 milliárd forint kötelezettséget jelent.
Fazekas Péter, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint ez egy hosszú lejáratú devizakötvény-kibocsátásnak felel majd meg, amelynek a "ázsióját" emeli a hozzá kapcsolt Richter-csomag. Ezzel együtt korántsem biztos, hogy így is lejegyzik a felkínált tételt. Nem biztos, hogy a befektetőknek olyan vonzóak a gyógyszergyári papírok - vélik megfigyelők -, ha a kormányzati szándék szerint sem így, sem úgy nem lehet hozzájuk jutni a lejáratkor: így a részvények nem többek mézesmadzagnál.