Közeledünk az élmezőnyhöz az adóversenyben
- Végre nem tervezetekről, hanem elfogadott adótörvényekről beszélhetek - mondta a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón Oszkó Péter pénzügyminiszter. Magyarországnak szerinte mielőbb le kell dolgoznia a hátrányát a régióbeli versenytársaival szemben, s ennek a célnak megfelelnek az elfogadott jogszabályok.
A magyar gazdaság strukturális problémája a foglalkoztatottságból ered, az uniós átlaghoz képest ez nálunk 10-11 százalékkal alacsonyabb. Az szja-csökkentés nem csupán azért fontos, hogy többen dolgozzanak, hanem hogy jobb teljesítményre ösztönözzön. Az új rendszer jutalmazza a többletteljesítményt, hiszen miközben a marginális adóteher az átlagbérnél most 71 százalék, a jövőben 52 százalék lesz.
A munkára rakódó adóék esetében - amit a foglalkoztatás után az állam elvon a munkáltatótól - Magyarország versenyhátránya 16 százalék Szlovákiával szemben. Jövőre az öt százalékpontos járulékcsökkentés és a tételes egészségügyi hozzájárulás eltörlése a foglalkoztatásra rakódó terheket kilenc százalékkal csökkenti. Az új adótörvények értelmében tehát az átlagbéreknél felzárkózunk a régióhoz, és amikor 2011-ben 17 százalékos szja-kulccsal adóznak a jövedelmek 15 millió forintig, a felsőbb fizetési kategóriákban is eltűnik ez a különbség. Oszkó ezen a ponton megjegyezte: Szlovákiában az euró bevezetése drágította a munkaerőt, a valóságban tehát kisebbek a teherkülönbségek, mint amit a számok mutatnak.
A jövőben hárommillió adófizetőnek csökken a terhelése - közölte a pénzügyminiszter. Egymillió dolgozónak havi nettó tízezer forinttal lesz több fizetés a borítékjában, mint amennyi idén volt. A vagyonadó szerinte nem viszi el ezt a pluszt, hiszen az mindössze néhány százezer gazdag embert érint. Sőt, a szuperbruttósítás sem viszi el a többletet, bár "ezt még senki nem hiszi el".
Ahhoz, hogy csökkenteni lehessen a munkára rakódó terheket, valahonnan be kell hozni a kieső bevételt. Ezért a felső tízezer terhei megnövekednek, hiszen az ő esetükben nem érvényesül az szja-csökkentés, vagyonadót kell fizetniük, és az áfa ötszázalékos növekedése is őket sújtja alapvetően - mondta Oszkó Péter. Ha egy átlagos jövedelemmel rendelkező dolgozó minden pénzét fogyasztásra költené, az áfa emelését akkor is fedezné a havi 10 ezer forint plusz, amit az szja-n nyer - tette hozzá. Azonban az a nyugdíjas, aki nemcsak a kedvezményes, 18 százalékos áfával terhelt termékeket - tejtermékek, kenyérfélék - fogyasztja, hanem a magasabb kulcs alá tartozókat is, az negatívan éli meg a fogyasztási adó emelését - jelentette ki a pénzügyminiszter.
Politikai marketing az szja-kulcsok mérséklése
Az adóváltozások elsősorban a korábbi időszakban elkövetett hibás lépések részleges korrekciójának tekinthetők - mondta Szmicsek Sándor, a Mazars könyvvizsgáló cég adópartnere. A fogyasztási adók emelése és a jövedelemadók csökkentése egészségesebb adórendszer irányába mutat, az élőmunka terheinek csökkentése, a jövedelemadók átalakítása az ország versenyképességét javítja. A tb- járulékok csökkentését is üdvözölte, bár itt nagyobb lépésre lenne szükség. A tételes eho eltörlése elsősorban a kis- és közepes vállalkozások számára kedvező. Az szja-csökkentés megítélése nem ennyire egyértelmű, a szakértő szerint inkább politikai marketingeszköznek tűnik, semmint adóreformnak. A Mazars szakmai hibának tartja a személyi jövedelemadó összekapcsolását a szuperbruttósítással.