Drágul a külföldi mobilozás
Az EU-ban maximálják az euróban meghatározott árakat. A szolgáltatók alkalmazhatnak alacsonyabb árakat, de magasabbakat nem. A mobilcégek el is tekinthettek volna az árfolyam-emelkedés érvényesítésétől a kiskereskedelmi árakban - ekkor azonban saját nyereségüket csökkentették volna, hiszen a szolgáltatók az EU által szabályozott nagykereskedelmi árakat alkalmazzák egymás között. A szolgáltatóknak kötelező lesz a másodpercalapú számlázás a roaming fogadása esetében (a hívásnál az első fél percet egyben felszámolják), ezzel egyébként összességében csökkenhetnek a külföldi mobilköltségek, hiszen ugyan alacsonyabb percdíjak voltak érvényben, de percalapú volt a számlázás.
Az új árak bevezetésének eltérő dátumait a hazai egységes hírközlési törvény előírásaival magyarázzák. E szerint az emelt árakat csak az általános szerződési feltételek (ászf) közzétételét követő 30 nap elteltével lehet alkalmazni. A későbbiekben még jogvitára adhat okot, hogy például a T-Mobile esetében a roamingárak nem képezik az ászf részét. - Ezzel kapcsolatban a Nemzeti Hírközlési Hatóság vizsgálatot indított - mondta lapunknak Márton György szóvivő. A szolgáltatók viszont arról panaszkodnak, hogy az árakat tartalmazó EU-s jogszabály hivatalosan csak hétfőn jelent meg, de már mától alkalmazni kell azt. Jogilag tehát az egyébként nem egyértelmű határidők betartása is problémákat vet fel, noha az EU június 6-án döntött a csökkentett árakról.
Ami a belföldi árakat illeti, az áfa emelése miatt nem minden szolgáltatás drágul mától. Márton György elmondta: a magyar piacon 763 hírközlési szolgáltatónak 1973 olyan szolgáltatása van, ami az általános szerződési feltételek hatálya alá tartozik. Eddig 158 szolgáltató 377 szolgáltatás esetében jelentett be módosítási igényt, vagyis a hatóság szerint a szolgáltatók bizonyos esetekben nem hárítják az előfizetőkre a megnőtt adóterheket
Kézi hálózatválasztással a véletlen roaming ellen
Megelőzhetők a több százezres mobilinternet-számlák a határ közelében, ha a felhasználó kézi hálózatválasztásra állítja a készülékét - mondta Takács Péter, a hírközlési fogyasztói jogok biztosa. A vétlen roaming akkor okoz óriási számlákat, amikor a telefon a határ közelében a felhasználó tudta nélkül jelentkezik át a külföldi hálózatra. Az ügyfelek az idén is nagy számban panaszkodnak az emiatt kapott nagy összegű számlákra - mondta a biztos. Egy letenyei felhasználó például nemrégiben 1 millió forintos számlát kapott.
Indított hívás | 151,4 |
Fogadott hívás | 66,9 |
SMS | 38,9 |