Holdingba szervezik a rabokat
- Tizenöt éve változatlan struktúrában működnek a fogvatartottakat foglalkoztató gazdasági társaságok, most azonban jelentős átalakítást készít elő a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága - tudtuk meg Tóth Lászlótól, a BVOP gazdasági és informatikai parancsnokhelyettesétől. Amennyiben a vagyonkezelői jogokat gyakorló MNV Zrt. rábólint a tervekre, év végéig befejeződhet az átszervezés. Az állami tulajdonú, a büntetés-végrehajtás által működtetett tucatnyi kft. a 15400 börtönlakó nagyjából negyedének ad munkát. A többi rab egészségügyi vagy biztonsági okok miatt nem foglalkoztatható, és nem dolgoznak az előzetesben, valamint a börtönben képzésen résztvevők sem.
Bár a cégekben alkalmazott fogvatartottak nem munkabért, hanem az előző évi minimálbér harmadának megfelelő - 23 ezer forintos - munkadíjat kapnak, ráadásul a kft.-knek nem kell fizetniük a bérekre rakodó közterheket sem, Tóth László szerint tévhit, hogy a börtönvállalatok versenyelőnyben lennének a saját piacukon.
- A bv-cégek működtetését sajátos többletköltségek drágítják. Így például minden telephelyen őrizni kell a munkásokat, akiknek többsége alulképzett, gyakran motiválatlan, ám a rossz munkavégzés miatt senkit sem lehet elküldeni. Gyorsan változik a fogvatartottak összetétele is, van hogy a kft.-kben 75 százalékos az éves fluktuáció. Ráadásul a raboknak a börtönök elavult, ezért drága infrastruktúráját kell igénybe venniük mondta Tóth László.
Éppen a többletköltségek kompenzálására a börtöncégek közvetlen állami támogatást is kapnak, ám ennek mértéke az elmúlt évtizedben folyamatosan zsugorodott, ma már a százmillió forintot sem éri el. A gazdasági válság elsősorban az ipari tevékenységet végző bv-társaságok megrendeléseinek csökkenésén, valamint azon mérhető le, hogy jelenleg a tucatnyi kft.-ből hét veszteséget termel, csak a mezőgazdasági kft.-k, valamint a biztos megrendelésállománnyal rendelkező tököli üzem hoznak nyereséget.
A társaságok átszervezésének célja a kedvezőtlen folyamatok megállítása, amit összevonásokkal, néhány gazdasági társaság közüzemmé alakításával, valamint egy szerződéses együttműködésen alapuló mezőgazdasági konszern létrehozásával kívánnak elérni. Például összevonnák a váci, a márianosztrai és a budapesti cégeket, amivel egy új fővárosi központú kft.-t hoznának létre. A tököli Duna Papír Kft. önálló maradna, a sopronkőhidai, a balassagyarmati, a sátoraljaújhelyi és a kalocsai cégekre viszont végelszámolás vár, ezekből ugyanis egy négy telephellyel rendelkező közüzem jönne létre.
A közüzem vadonatúj működési forma, amelynek kereteit a tavaly életbe lépett státusztörvény határozta meg. Lényege, hogy biztosítsa a különböző költségvetési intézmények belső ellátását. Tóth László szerint így az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium alá tartozó területeken a jövőben számos közbeszerzés elhagyható lesz, az egyenruhákat, sapkákat, a felszerelési tárgyakat az új bv-közüzem gyárthatja majd le.
A mezőgazdasági börtöncégek összevonásáról egyelőre nincs szó, ám az önállóságukat megtartó kft.-k együttműködését szorosabbra fűzik. A négy társaság működésének koordinálását a legsikeresebb hazai börtöncég, a tavaly 2,6 milliárdos árbevétellel és közel 70 millió forintos nyereséggel záró Pálhalmai Agrospeciál Kft. végzi majd. A négyezer hektáron gazdálkodó társaság a nagyüzemi növénytermesztés mellett főként sertéstenyésztéssel és tejtermeléssel foglalkozik, de komoly kapacitású mosodát, valamint ipari szolgáltató részleget működtet. Hetyei Gábor ügyvezető elmondta, konszernként elsősorban az alapanyagok közös beszerzésével, a termékek közös értékesítésével, a ritkán alkalmazott speciális gépek öszszehangolt használatával tudnak majd faragni a kiadásaikon.
Magyarországon a négy mezőgazdasági - a pálhalmai, a nagyfai, az állampusztai és a baracskai - cég mellett három konfekcióipari - a kalocsai, a sátoraljaújhelyi és a sopronkőhidai -, három vegyes ipari - a márianosztrai, a váci és a budapesti -, továbbá egy papíripari - a tököli -, valamint egy cipőipari - a balassagyarmati - vállalkozás foglalkoztatja a rabokat.