Zöldbe borul a világgazdaság

A krízisből csak a kormányzatok erőteljes beavatkozásával lehet kikecmeregni, de már most gondolkodni kell azon, hogyan lehet visszavonni a rendkívüli intézkedéseket, s olyan önfenntartó fejlődést megindítani, amely a klímavédelmi szempontokat előtérbe helyezve zöldbe borítja a világgazdaságot. Erre hívták fel a figyelmet az OECD éves miniszteri értekezletén Párizsban.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) harminc tagállamából és tíz csatlakozni vágyó további országból, köztük Kínából, Indiából, Brazíliából és Oroszországból érkezett gazdasági és kereskedelemi miniszterek a világgazdaság nyolcvan százaléka képviseletében csütörtökön a zöldgazdaságban jelölték meg a kiutat a krízisből. A konferencia a környezetbarát, alacsony szénhidrogén-felhasználású gazdaság kialakításában határozta meg a fejlődés irányát. Egyben megkezdte a gondolkodást a rövid távú gazdaságélénkítési kormányzati intézkedések visszavonásáról.

Angel Gurria főtitkár szerint a fellendítési terveket az emberek szolgálatába kell állítani: támogatni a legsérülékenyebb rétegeket, a munkába lépést, a munkahelyek megőrzését, a szakképzést, erősíteni a szociális hálókat, a nyugdíjrendszereket, az oktatást. Ám ezzel együtt a deficit- és adósságnövelő élénkítésből táplálkozó világgazdaságot önfenntartó növekedési pályára kell átállítani, s közben olyan reformokat megvalósítani, amelyek a közpénzügyekben is rendet tesznek, az állami költségvetéseket is fenntartható pályán tartják.

A szervezet előrejelzése az Egyesült Államok és Kína idei fellendülését vetíti előre, de továbbra is stagnálni látja az Európai Uniót, s benne az eurózónát. A csütörtökön publikált külön közlemény együttműködést szorgalmaz a tiszta technológiák, a megújuló erőforrások elterjesztésére, az információs technológia hadrendbe állítására a hatékonyabb energiafelhasználás előmozdítása és a szénhidrogének viszszaszorítása végett. A zöldberuházások támogatását, a kutatás-fejlesztés erre fordítását is sürgetik a miniszterek.

Külön hangsúlyozták a kereskedelmi csatornák megnyitását, és elítélően nyilatkoztak a protekcionizmusról. Ám a dohai világkereskedelmi fordulót itt sem sikerült kimozdítani a holtpontról, holott ez lenne az egyik megoldás a válság közepette. A piacok megnyitása azonban éppen a krízis időszakában még kényesebb kérdés. Ron Kirk, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője kétoldalú tárgyalásokat javasolt a kibontakozásra, mondván, kár erőltetni azt, ami eddig sem hozott megoldást, azaz a sokoldalú egyeztetések végtelen sorozatát.

Napelemek egy új pesti irodaház tetején. Erre fordul a világ
Napelemek egy új pesti irodaház tetején. Erre fordul a világ
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.