Rekordméretűre duzzad az államadósság Németországban

Eddig a büdzsé és az egyensúly szigorú őrének számított, mostantól Peer Steinbrück német pénzügyminiszter neve elválaszthatatlanul összefonódik a szövetségi köztársaság történetének legnagyobb államadósságával. A 2010-es évre készült pótköltségvetési tervezetben ugyanis az államadósság átlépi a 86 milliárd eurót. Ilyen mértékű tartozást még az egykori Kohl-kormány pénzügyminisztere sem halmozott fel, pedig Theo Waigelnak az 1990-es évek elején komoly hiteleket kellett felvennie a német újraegyesítés finanszírozásához.

Steinbrück szerint a globális gazdasági válság és a német GDP hatszázalékos csökkenése rendkívüli, eddig sosem látott helyzetet teremt, ezért a szövetségi kasszának nincs más választása, mint újabb adósságokba vernie magát. - Sokaknak még mindig nem esett le, milyen krízissel kell szembenéznünk - üzente bírálóinak a szociáldemokrata politikus. A nettó hitelfelvétel egyébként jövőre elérheti akár a százmilliárd eurót, ami nem lenne csoda, hiszen a nagykoalíciós Merkel-kormány a bankszektornak 500 milliárd eurós mentőövet dobott, konjunktúraélénkítő programokra pedig több mint 81 milliárdot irányzott elő.

A német törvényhozás mindkét háza egyébként június elején fogadta el azt az adósságféktörvényt, amely 2011-től radikális takarékosságra kényszeríti az államháztartást. Több gazdasági szakértő szerint a büdzsében keletkező lyukakat csak adóemeléssel lehet betömni. A berlini DIW gazdaságkutató intézet vezetője, Klaus Zimmermann szerint elkerülhetetlen az áfaemelés. A 19 százalékos kulcs 25-re emelésével évente legalább 16 milliárd eurós többletbevétel keletkezne. A rendkívüli helyzetre való tekintettel javasolta azt is, hogy az egyes termékek, így bizonyos élelmiszerek hétszázalékos kedvezményes áfáját is szüntessék meg. Zimmermann az őszinteséget is számon kérte a politikusoktól. - A mai időkben teljesen hiteltelen adócsökkentést ígérni - mondta. A bírálat egyértelműen a CDU/CSU-nak és az FDP-nek szólt: három hónappal a Bundestag-választások előtt egyaránt adócsökkentéssel igyekeznek szavazókat nyerni, s elutasítják az áfaemelést. Érdekesség, hogy a CSU már 2011-2012-ben 14 százalékról 12-re le akarja vinni a legalacsonyabb jövedelemadó-sávokat, a CDU konkrét időpontok megnevezése nélkül helyezi kilátásba az adóterhek csökkentését. A kereszténydemokraták óvatosságát az is indokolhatja, hogy az OECD előrejelzése szerint a német GDP legkorábban 2015-ben érheti el a válság előtti szintet, a munkanélküliek száma pedig a mostani 3,5 millióval szemben 2010 végére meghaladhatja az ötmilliót.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.