Bealkonyult a rétsági napelemgyárnak
Más sorsa lett a két éve nagy felhajtással beharangozott rétsági napelemgyárnak, mint ahogy azt a befektetői elképzelték. A 16,5 milliárd forintos beruházás bejelentésekor az akkori gazdasági miniszter, Kóka János pazar lehetőségeket vázolt fel az üzem elé, ám a fejlesztést végző társaság, a HelioGrid Kft. a napokban a felszámolás sorsára jutott. Az eredeti tervek szerint a napelem- előállító üzem éves exportárbevétele - teljes kapacitás esetén - 100 milliárd forint lett volna.
A projekt bejelentésekor a cég igazgatója, Maczinkó István úgy fogalmazott, hogy a fejlesztést 60 százalékban magyar, a többi részét svájci és amerikai befektetők finanszírozzák, amelyhez állami támogatást is kaptak volna. Ennek mértékéről akkor Kóka János azt mondta: ekkora támogatást magyar cégnek még nem adtak.
Hogy végül is az árbevételi terveket mennyiben voltak képesek megvalósítani, azt nem tudtuk meg, s erről adatokat a cégbíróságon sem lehetett fellelni. Ám a tulajdonosok között alighanem kibékíthetetlen vagy legalábbis nehezen rendezhető vita alakult ki, ami egyelőre megpecsételte a cég sorsát. A felszámolás okait firtató kérdésünkre ugyanis a társaságnál annyit mondtak, hogy az a tulajdonosi nézeteltérésekre vezethető vissza. Annak mibenlétét azonban nem részletezték. Hozzátették viszont: a 2007-ben ígért állami támogatás nincs veszélyben, miután egészen mostanáig egyetlen forintot sem hívtak le a számukra biztosított összegből.
Reményeik szerint a felszámolás nem jelenti a gyár végét vagy a termelés megszűnését. A cégtől lapunknak nyilatkozó kifejtette: bíznak abban, hogy a tulajdonosok közötti vita hamarosan rendeződik, és akkor a rétsági napelemüzem sorsa is egyenesbe kerül. Már csak azért is, mert a gyár és a kutatás-fejlesztési részleg a történtek ellenére is működik és termel, igaz, nem három, hanem csak egy műszakban.
A HelioGridnél egyébként a drágának tartott kristályos szilíciumon alapuló napelem helyett a 30 százalékkal olcsóbb, úgynevezett vékony rétegű technológia alkalmazására rendezkedtek be. Az eredeti tervek szerint a 2007-es indulást követően 2008-tól már 500 ezer négyzetméternyi napelemet gyártottak volna, melynek döntő részét a német piacra kívánták exportálni. Akkor még úgy számoltak, hogy a beruházás megtérülési ideje hozzávetőlegesen öt év lesz.
A fejleményekkel kapcsolatban a HelioGrid felszámolóját, Balázs Miklóst is kerestük, ám csupán annyit mondott: a vezetőkkel ugyan már találkozott, ám a cég gazdasági helyzetéről nincs pontos információja. A társaság dokumentumait, papírjait még nem kapta meg, ezeket a héten szeretné beszerezni.