A nádüzletből pénz helyett per van
Amint arról korábban beszámoltunk, az MVM büntetőfeljelentést tett ismeretlen tettes ellen az áramtársaság előző vezetésének (Kocsis Istvánnak, a BKV jelenlegi vezérigazgatójának) idején tapasztalt visszásságok miatt. Úgy tudjuk, hogy az érintett ügyekben már nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda. A feljelentés alapjául a felügyelőbizottság jelentése és a jogi szakvélemény szolgált, amely szerint több mint féltucatnyi ügyben kellő előkészítettség nélkül, a belső szabályzat megsértésével történtek pénzügyi tranzakciók milliárdos tételekben, ugyanazoknak a szereplőknek a részvételével.
Információink szerint a nyomozás egyebek közt kitér arra is, milyen felhatalmazásra és mi célból utalt át az MVM előző vezetése több részletben 6,35 millió eurót a Szász András képviselte, ciprusi bejegyzésű Aquifexnek, amely összeg a feltételezések szerint forrásként szolgálhatott egy energianádprojekt finanszírozására.
Tringer Ágoston, az MVM sajtószóvivője lapunk kérdésére azt mondta: az Aquifex - amely résztulajdonossá vált a Nád MPS-H Kft. energianád-programjában - a mai napig nem egyenlítette ki az MVM-mel szemben fennálló, május végén lejárt tartozását.
A nádprojekt finanszírozása elakadt, a Nád MPS-H Kft. ügyvezetője, Kiss Gábor szerint azért, mert nem hagyta "lenyúlni" az ígéretes programot. Ugyan az MVM tagadja, hogy bármi köze lenne a projekt finanszírozásához, a projektgazda az elmúlt hónapok eredménytelen alkudozása után 5 milliárd forint közvetlen kár megtérítéséért beperelte a napokban az áramcéget. A per a 20 milliárd forintra tehető közvetett kár miatt további követelésekkel fog kiegészülni a szakértői számítások elvégzése után - tette hozzá az ügyvezető.
Tringer Ágoston kérdésünkre leszögezte: a feltárt visszásságokkal kapcsolatban az MVM jelenlegi vezetése - lényegében működésének megkezdését követően azonnal - minden lehetséges lépést megtett a károk enyhítésére és az újabbak megelőzésére.