Nálunk nincs fuzáriumveszély

Biztonsággal fogyaszthatók a magyar gabonából készült termékek - állapították meg azon a hétfői élelmiszer-biztonsági egyeztetésen, amelyen a fuzáriumveszélyt vitatták meg.

A napokban a gabonát károsító fuzárium nevű gombabetegség súlyos elváltozásokat okozó toxinjáról jelentek meg híradások. A Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal (Mébih) a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal (FVM) egyetértésben hétfőn tanácskozásra hívta a hatóságok és az élelmiszerlánc képviselőit, hogy valós képet kapjon a gabonaalapú termékek fuzáriumszennyezettségéről, és fórumot biztosítson az erről szóló megbeszélésnek.

Amint Vancsura József, a Gabonaszövetség elnöke a Népszabadságnak beszámolt: a tanácskozáson elhangzott, hogy a Magyarországon kapható gabonaalapú termékek szennyezettsége - noha nem tér el az európai átlagtól, és jobb, mint a világ sok más területén - figyelmet érdemel. A tanácskozás után kiadott Mébih- közleményben az olvasható, hogy a gabonát - különösen csapadékos, szeles időben - gyakran támadja meg fuzáriumfertőzés. Egyes fuzárium-penészgombafajok méreganyagokat, mikotoxinokat termelnek, melyek károsíthatják az emberek, illetve állatok egészségét. A toxin termelődése sok tényezőtől függ, melyek közül az időjárási, éghajlati viszonyok a meghatározóak, ám a helytelen tárolás során is folytatódhat.

Vancsura József hozzátette, a termelők pontosan ismerik a fuzáriumot, és ha szükséges, akkor védekeznek a gombabetegség terjedése ellen. Némi gondot jelent azonban, hogy a zöldszervezetek nyomására az Európai Unióban éppen változik a növényvédelem szabályozása, és olyan vegyületek használatát is megtiltották, amelyek évtizedek óta hatékony védelmet jelentettek a gombabetegségek ellen. Az elmúlt hónapokban a termelők több szakmai fórumon is tiltakoztak az uniós elképzelés ellen, miután több, jelentős kárt okozó betegség ellen is védtelenek lesznek, ha a "zöldtervek" megvalósulnak. Kiderült az is, hogy a gombák által termelt mérgek, toxinok sokkal több kárt okoznak, mint az esetleges szermaradványok.

Hargitai Ferenc, a Növényvédőszer-gyártók és -importőrök Szövetsége Egyesülés elnöke lapunknak elmondta, hogy az Európai Bizottság eredeti elképzelése szakmai szempontból sokat javult, és az engedélyezett szerek között maradtak olyanok, amelyekkel meg lehet védeni a fuzáriumtól a növényeket. Igaz, ehhez technológiát kell váltani. A megelőzés legfontosabb elemei a vetésforgó, helyes talajművelés, tápanyag-gazdálkodás, fertőzéssel szemben toleráns fajták vagy hibridek kiválasztása és a gombaölő szerek helyes használata. A betakarítás során a fertőzött területről származó gabona elkülönítése és az aratás időzítése, technikai kivitelezése is kiemelt jelentőségű. A károsodott magvak és egyéb idegen anyagok betakarítás utáni - tisztítással történő - eltávolítása is csökkentheti a mikotoxinszintet.

A Mébih értékelése szerint a magyar vizsgálatok eredményei alapján az átlagos mikotoxin-terhelés jóval az Egészségügyi Világszervezet által megállapított határérték alatt van. A megbeszélésen a résztvevők azt javasolták, hogy a szaktárca dolgozzon ki programot az elkerülhetetlen "fuzáriumnyomás" mérséklésére.

Három százalék

A Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal az Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatallal közösen 2008-ban vizsgálta a kereskedelmi forgalomban levő feldolgozott gabonaipari termékek (lisztek, korpák, gabonapelyhek) fuzárium tartalmát. Ennek során összesen 302 liszt-, korpa- és gabonapehely-mintában 16 féle fuzáriumtoxin jelenlétét keresték. A fuzárium toxinok közül egyedül a dezoxinivalenol (DON) esetében találtak határértéket meghaladó szennyeződést, a minták 3 százalékában. Hormonhatású mikotoxint a vizsgálatok nem mutattak ki. Nagy mennyiségű DON bevitel, hányással, hasmenéssel járó panaszokat, állatoknál a takarmány visszautasítását váltja ki. Állatkísérletekben fokozta a fertőzések iránti fogékonyságot. A szervezetből hamar kiürül, kis mennyiségű fogyasztásánál nem észleltek hosszú távú, késői hatást. Rákkeltő, vagy hormonszerű hatást DON esetében nem igazoltak.

Búzaszemek egy tárolóban
Búzaszemek egy tárolóban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.