Két lakással már vallani kell
Különösebb meglepetések nélkül szavaztak tegnap a képviselők a jövő évi adótörvényekhez benyújtott módosító indítványokról. A kormány és az MSZP-frakció közti egyezség azért nem volt teljes, néhány ponton másként szavazott a párt, mint ahogyan a kormány javasolta. Az MSZP így például megtartotta az őstermelői adókedvezményeket. A vagyonadónál az eredeti tervekkel szemben nem kell kamatot fizetniük azoknak, akik kérhetik az adófizetés felfüggesztését (nyugdíjasok, munkanélküliek és kiskorú ingatlantulajdonosok). A kabinet eredetileg a jegybanki alapkamatot számolta volna fel minden évben, amikor nem fizetik be az adót, hanem az ingatlanra íratják a terhet. A kormány nem támogatta továbbá, mégis elfogadták azt az indítványt, hogy a fővállalkozó akkor is fizethet alvállalkozójának, ha utóbbi nem visz igazolást arról, hogy nincs köztartozása. Végül a kabinet akaratával szemben mégsem lesz kötelező minden gépjármű-biztosítási kifizetésnél számlát vinni. A kabinet terve az volt, hogy a biztosító a számla ötödét (a 25 százalékos áfa értékét) csak számla ellenében fizethesse ki - ez most kikerült a javaslatból.
Mint látszik, csupa olyan indítványról van szó, ami könnyít az adózók életén, ugyanakkor nem terheli nagyon a költségvetést. A parlamenti logika alapján talán nem is nagyon ellenkezett a szocialisták szembenállása miatt a háttéregyeztetéseken a kormány.
Bajnai Gordonék is szereztek viszont trófeát: az SZDSZ-nek nem sikerült átvernie javaslatát, hogy az APEH helyett maradjon a helyi adóhatóságoknál az iparűzési adó beszedése. Nem ez az egyetlen pofon, amit a liberálisok kaptak tegnap a parlamentben. A vagyonadóhoz benyújtott módosítóik közül egyet támogatott a T. Ház: az adót másként hívják majd, Kóka János javaslatának megfelelően "Egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adó" lesz a hivatalos neve. Ennél biztos boldogabbak attól a támogatott kompromisszumos javaslattól, ami az ingatlanadót háromsávossá terebélyesíti: 30 milliós értékig 0,25 százalék lesz a teher, afelett 50 millióig lesz 0,35, majd utána 0,5 százalék (a korábbi terv 30 millió alatt is 0,35 százalékkal számolt). Ezzel a módosítással mindenki jól jár, akinek a régi terv szerint is fizetni kellett volna - vagyis azok, akiknek a házuk 30 milliónál többet ér. Ők így 30 ezer forintot spórolnak évente. Kérdés azonban, hogy így lesz-e, mert az SZDSZ legalább ilyen fontosnak tartja, hogy az adót ne központilag szedjék be, és az legyen leírható az szja-ból - ám ezek a javaslatai elvéreztek. Eddig ezeket is a törvényjavaslat jóváhagyásának feltételéül szabták. Horn Gábor frakcióvezető-helyettes tegnap a szavazás után azt mondta lapunknak: fönntartja, hogy ezek nélkül nem lehet igent mondani az előterjesztésre, de a frakció álláspontját jövő hétfőn (a zárószavazás napján) alakítják ki.
Megszavazta a parlament azt a módosítást, amely mindenkinek kedvezőtlen, akinek egynél több lakóingatlana (például üdülője is) van. Ez alapján nekik mindenképpen kell adóbevallást készíteni - akkor is, ha nem kell fizetni egyik után sem. A második ingatlannál az értékhatár 15 millió forint - az ennél értékesebb lakásokra már fizetni kell az adót, csakúgy, mint a harmadik lakásra (annak első forintjától kezdve).
A liberálisok elégedettek lehetnek a másik adócsomaggal. Ebbe bekerült a 2011-es adótáblára vonatkozó indítványuk - itt az alsó, 17 százalékos kulcs sávhatára 15 millió forintnál kezdődne, azt követően, hogy jövőre ötmillióra emelik a határt (egyben bevezetik a szuperbruttósítást).
Alacsonyabbak lesznek a cafeteria terhei is - no nem az ideihez, hanem a kormány korábbi terveihez képest. Az eddigi nulla helyett "csak" 25 százalékos adó lenne a juttatások egy részén (az eddig tervezett 32 helyett), a többin viszont 54 százalék. A melegétkezési utalvány például 18 ezer forintig 25 százalékos adóval adható, de a hidegétkezési utalvány már csak 54 százalékkal. (Az idén előbbire 12, utóbbira pedig 6 ezer forintig adómentesség volt érvényben). A szakszervezetek és a munkáltatók szerint viszont ez így elfogadhatatlan: ők 17 százalékos kedvezményes kulcsot szerettek volna elérni - ezt azonban nem kapják meg.
Engedékeny volt a kormány néhány hazai nagyvállalat kisebb adói esetében. A Molnak kedvező, hogy megváltozik a sajátrészvény-vásárlások utáni elszámolási rend. Egy szó átírásával - nem a vásárláskori, hanem a könyv szerinti értéket kell figyelembe venni majd - elég szép eredménynövekedést lehet majd így elkönyvelni azoknál a társaságoknál, amelyek a mostani árakhoz képest drágán vásárolták fel saját részvényeiket. A javaslat hivatalos indoka a kettős adóteher elkerülése. Óriási engedményt kapnak azok a gyógyszergyártók, amelyek elég sok pénzt fordítanak kutatás-fejlesztésre. A K+F-re költött összegek ugyanis teljes egészében leírhatóak lesznek a gyógyszer-forgalmazói befizetésekből. Miután a régió legnagyobb K+F központja a Richternél működik, ez a módosítás számára bizonnyal kedvező lesz.
További előny a nagyobb cégeknek, hogy az újabb módosítások eredményeként a K+F költségek leírhatóak lesznek az iparűzési adó alapjából. Ez a módosítás az önkormányzatok büdzséjét csökkenti. De ugyanúgy mínuszt jelent a helyi testületek számára, hogy mentesítik a lízingcégeket a lakásvásárlási, illetve a gépjármű-adásvételi illeték megfizetése alól.
Nemcsak a jövő évet, hanem a most júliustól hatályos adórendszert is érinti néhány javaslat. Így például a július elseje előtt eladott új lakásra akkor is csak 20 százalék áfát kell fizetni, ha ténylegesen később adják át az ingatlant (mert az például még bőven épül), viszont a földhivatalhoz még júniusban benyújtják a tulajdoni változást igazoló papírokat (ilyen az adásvételi szerződés). A mostani módosítók közé került az is, amelyik az idegenforgalmi szolgáltatást 18 százalékos áfával adóztatja.
Amiben nem a kormány akarata érvényesült
1. Megmarad az őstermelők adókedvezménye.
2. Nem kell kamatot fizetni a vagyonadóban a felfüggesztett adó esetén.
3. Az építőiparban a fővállalkozó akkor is kifizetheti az alvállalkozót, ha az nem hoz igazolást arról, hogy nincs köztartozása.
4. Nem lesz számlaszigor az autóbiztosításoknál.