A toxinok kétharmada a korpában van

Az 1960-as években Amerikában írták le először, hogy a zearalenon nevű fuzáriumgomba erős hatást gyakorol az emberi hormonrendszerre. Magyarországon az 1970-es években vált ismertté az első fuzáriumjárvány. Azóta legalább 200 fajta fuzáriumgombát tudnak elkülöníteni, de kártékony hatása csak 8-10-nek ismeretes - tájékoztatott Mesterházy Ákos, a szegedi Gabonatermesztési Kutató Kht. kutatója. A legtöbb kárt egy olyan fajta okozza, amely az immunrendszert gyengíti.

Mesterházy Ákos megerősítette, hogy a teljes kiőrlésű gabona veszélyesebb, mint ahol elkülönítik a korpát. A fuzáriumtoxinok kétharmada ugyanis a korpában található. Mivel Magyarországon évente legalább ötmillió tonna búza terem, az ágazat elbírja az ellenőrzés költségeit, és ekkora mennyiségből humán fogyasztásra kiválaszthatók a kifogástalan tételek. Ugyanakkor Mesterházy Ákos maga is tapasztalta, hogy a fuzáriumfertőzést nem feltétlenül az élelmiszer-biztonság érdekében vizsgálják, hanem bő termésű években erre hivatkozva szorítják le a felvásárlók az árakat. 1998-ban például jelentős károkat okozott a fuzárium, az akkori becslések szerint ez 25 milliárd forintos kárt jelentett a gabonatermelőknek. Akkor bő termés volt, a felvásárlók erősen vizsgálták és leminősítették a fuzáriumot tartalmazó búzát. Noha 1999-ben még erősebb fertőzést észleltek, az akkori csekélyebb termést az utolsó szemig felvásárolták.

A megoldás egyértelmű: az élelmiszerlánc minden pontján szükség van ellenőrzésre, illetve önellenőrzésre.

Az állatorvosok legalább száz éve ismerik a fuzáriumos takarmánygabona a sertések egészségére gyakorolt hatását - mondta Falkay György egyetemi tanár, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara gyógyszer-hatástani intézetvezetője. A toxinos takarmányt fogyasztott vemhes sertések elvetéltek, szervezetükben a hormonháztartás egyensúlya megbomlott. Már az 1990-es években világossá vált, hogy hasonló hatások emberek esetében is érvényesülnek. Falkay professzor Szűcs Péter hódmezővásárhelyi gyermekorvossal, illetve Mesterházy Ákos gabonakutatóval együttműködve derítette fel, hogy Magyarországon is fordulnak elő ilyen esetek. A fuzáriumtoxin rákkeltő hatású, és emberek esetében is megbontja a hormonegyensúlyt. Ezért fordulhat elő például, hogy ilyen gabonából készült táplálékot fogyasztó leánygyermekeknek nagyon korán megindul a menstruációs ciklusa, illetve később meddővé válnak. Arról Falkay szerint nincsenek tapasztalatok, hogy a fuzáriumos takarmányt fogyasztott állatok húsa okozhat-e egészségügyi problémákat. Feltételezése szerint ezt nem lehet kizárni, de lényegesen kisebb a valószínűsége, mint ha valaki közvetlenül fogyaszt toxint tartalmazó készítményt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.