Farkas: Alaptalan vádak A lemondástól erősödne a PSZÁF?

Új személyekkel és új szabályozással keményebb felügyeleti rendszert kell kialakítani. Olyat, amely képes a fogyasztók érdekeit a bankrendszerben is érvényesíteni, és képes megmenteni a hitelfelvevőket a túlkapásoktól, ugyanakkor képes előre jelezni a kockázatokat - nyilatkozta Bajnai Gordon kormányfő Brüsszelben a Tv2 hírműsorának csütörtök este, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) elnökének lemondása kapcsán.

Farkas István csütörtökön mondott le mandátumáról - mint megírtuk, a kabinettel folytatott másfél hónapos parázs viták után. Egy tegnapi háttérbeszélgetésen a távozó elnök azt mondta: lemondása nem a hibák elismerése. A július elsejéig hivatalában maradó elnök hangsúlyozta: nem látta a szervezet működését bíráló - a Pénzügyminisztériumban készült - előterjesztést, de azokkal a megállapításokkal, amelyeket a sajtóban olvasott, nem ért egyet. Hangsúlyozta: a szervezet működése nem volt hibátlan, ám a leírt szakmai bírálatok szerinte nem állják meg a helyüket. Ő maga büszke például az ingatlanalapok befagyasztására, hiszen ezzel nagyobb pánikot előztek meg. Szerinte a felügyelet megfelelő mennyiségű helyszíni ellenőrzést végzett, és a devizahitelek túlzott mértékű terjedéséért sem tehető felelőssé. - Ezt a vádat máshová kellene címezni - mondta, s ezzel arra utalt: a felügyeletet ért bírálatok mögött sokszor sejtett MNB többet tehetett volna a helyzet elkerüléséért.

Farkas István kiemelte: ők maguk kezdeményezték a felügyeleti rendszer megváltoztatását - még a válság kitörését követően, a hatékonyabb fellépés érdekében. Ennek egyik eleme lett volna a nagyobb függetlenség megteremtése (néhány szabályozási jogosítványnyal együtt, amelyek kiterjesztették volna a felügyelet jogkörét) és a szervezeti szabályzat megváltoztatása is. Szavaiból kitűnt: azt, hogy a szabályzat módosítását nem hagyta jóvá a Pénzügyminisztérium, többször sérelmezték. (Mint megírtuk: az első konfliktuspont ez volt a két szervezet között). Az elnök utalt a kormányfő nyilatkozatára, és azt reméli: lemondása után valóban elkezdődik a hatékonyabb felügyelet megteremtéséhez vezető érdemi munka.

Tóbiás József, az MSZP frakcióigazgatója tegnap azt nyilatkozta: Simor András jegybankelnök nem állta ki a morális próbát, amelyet egy gazdasági válságban a baloldal elvár felelős poszton lévő emberektől, ezért le kellene mondania. Lapunknak azt mondta, hogy ez a magánvéleménye, de hozzátette, szakmai vitája is van: már nem az inflációt és a forintot kellene védeni, hanem levegőhöz juttatni a magyar gazdaságot. Ehhez pedig kamatcsökkentés kell.

Az MSZP felső vezetéséhez tartozó forrásaink "hibának" nevezték a megnyilatkozást, "az nem a párt egységes álláspontja".

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.