Harmincéves mélyponton a magyar tejágazat
A hét végén ötven magyar tehenész utazik Luxemburgba, hogy hétfőn - európai kollégáikkal közösen - tiltakozzanak az Európai Unió tejpolitikája ellen. Budapesten az Európai Bizottság (EB) magyarországi képviselete elé aznap délután 700-1000 gazdát várnak. Oda az "utolsó magyar borjút" is elviszik - közölte Istvánfalvi Miklós, a tejdemonstrációt előkészítő bizottság vezetője, a Tej Terméktanács elnökhelyettese a tegnapi sajtótájékoztatón. - Az EU tejpolitikája tehető felelőssé azért, hogy másfél év alatt literenként 95 forintról 55 forintra csökkent a tej felvásárlási ára. Ezzel vágóhídra küldték a magyar tejtermelő ágazatot - mondta a szakember.
A részletekről szólva hozzátette: Brüsszel a 2007-es keresleti piac hatására több termelő ország számára kedvezőtlenül döntött, amikor megemelte a termelési kvótát. Ennek nyomán a magyar piacot is elárasztották az olcsó és gyengébb minőségű tejtermékek. Ez nem csak a tejtermelőket, a feldolgozók jó részét is kritikus helyzetbe hozta.
A hazai termelők szerint a kvótatámogatás és az export-visszatérítés 50 százalékos emelésére van szükség. Fontos lenne, hogy az unió ne emelje meg a termelési kvótát. A magyar kormánytól pedig azt várják, hogy állami garancia mellett juthassanak kamattámogatásos fejlesztési hitelhez, teljes mértékben visszaigényelhessék a gázolaj jövedéki adóját, és csökkentsék, illetve töröljék el az állattartáshoz fontos állami felügyeleti szolgáltatások díját.
Bognár László, a Szarvasmarha Tenyésztők Szövetségének főtitkára szerint elérkezett az utolsó pillanat: az ellenőrzött tejelő tehénállomány a tavaly decemberi 200 ezerről 180 ezerre csökkent, az értékesebb állatokat exportálják, az idősebbeket a vágóhídra küldik.
Mádl István, a legnagyobb hazai tejtermelő vállalkozás, a pápai Agroprodukt Zrt. vezérigazgatója szerint, ha nem sikerül változtatást kicsikarni, rövidesen tejimportra kényszerül az ország.