Gázszállítás: Irán csőre tölt

Amíg Nabucco az öltözőben skálázik, a perzsák nagyban ácsolják a színpadot - így jellemezhető az Európa gázellátását Oroszországtól valamelyest függetleníteni hivatott beruházások állása.

A Nabucco és a Déli áramlat gázvezeték esetében a tervezési-finanszírozási-betáplálási kérdések megválaszolásán dolgoznak, miközben a harmadik, Európát megcélzó vezeték már a kivitelezés stádiumában jár. A négymilliárd dolláros, Iránt Európával öszszekötő Perzsa (Pars) vezetékről van szó, amelynek első szakasza a déli gázmezőkről indulva Törökországon és Görögországon áthaladva Olaszországig tart majd. Ott kettéválik, és egyik ága északra, Németország, Svájc és Ausztria irányába, másik ága pedig nyugatra, Franciaország és Spanyolország felé halad tovább. Nagy felhajtást nem csaptak az építkezés megindítása körül, a hírt Irán törökországi nagykövetségének kereskedelmi tanácsosa jelentette be a napokban Ankarában. Ahmad Nurani elmondta, hogy egy másik nyomvonal is megfontolás tárgyát képezi, ez Irakon és Szírián áthaladva érné el a Földközi-tengert, majd a tengerfenéken haladva Olaszországot. Irán az Európai Unió által támogatott Nabucco vezetékbe is táplálna gázt, de erről egyelőre nem sikerült megállapodniuk a feleknek - idézte a diplomatát a Reuters.

Az EU az állandósult orosz-ukrán gázviták miatt döntött úgy, hogy szélesíti beszerzési forrásait, és csökkenti energiafüggőségét az oroszoktól. Jelenleg Európa gázigényének mintegy negyedét Oroszország elégíti ki. Akbar Torkan olajminiszter-helyettes februárban úgy fogalmazott, hogy a világ második legnagyobb földgáztartalékát birtokló Irán megbízható szállító lesz, az országa elleni nemzetközi szankciók ezen nem változtatnak. Teheránban egyébként végleg döntöttek arról, hogy az olcsóbb vezetékes gázszállításokhoz építik ki az infrastruktúrát, sutba dobva a cseppfolyósított földgáz- (LNG) terminálok terveit. A döntést persze megkönynyítette, hogy a nemzetközi embargó miatt Irán amúgy sem juthatott volna hozzá az LNG-eszközökhöz és -technológiához.

Ambiciózus tervei szerint Irán 2025-re a globális gázigények tizedét elégítené ki, ehhez képest most csak Törökországba exportál egy kisebb vezetéken keresztül, és az olajkutaknál feltörő gázt pedig sokszor kénytelen visszasajtolni a föld alá.

Ennek elkerülésére nagyszabású tárolóépítési programot hirdettek márciusban 3,3 milliárd dolláros költséggel, a távozó nyugati olajcégek helyét elfoglaló kínai energiavállalatok bevonásával.

A Perzsa vezeték első, iráni-török szakasza 1740 kilométeres lesz, míg európai kapcsolódását nagyjából ugyanilyen hosszúra tervezik. Kapacitását évi 37 milliárd köbméter szállítására prognosztizálják, azaz csaknem 20 százalékkal több gázt képes továbbítani, mint a Nabucco vagy a Déli áramlat. Irán az üzemeltetést végző vegyes vállalat külföldi tagját még nem nevezte meg, csak annyit tudni, hogy a Nabucco mellett elkötelezett osztrák OMV nem jöhet szóba. Az első szállítások előreláthatóan 2014-ben indulhatnának meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.