A pénztárak kapaszkodnak a gödörből
Az ING tegnapi tájékoztatóját valószínűleg megelőző csapásnak szánták: bár a hozamokat a pénztárak év közben nem publikálhatják, a kedvező tendenciák ismertetése némi igazolásként szolgálhat arra, hogy nyugdíjcélú megtakarításnál egy-egy év teljesítményéből nem érdemes messzemenő következtetést levonni.
Akik már elmúltak 57 évesek, jó, ha élnek az állami tb- nyugdíjrendszerbe való visszalépés ismét megnyílt lehetőségével - tanácsolta Borza Gábor, a nyugdíjpénztár vezetője -, míg az 52-56 év közöttieknél erről az egyéni élethelyzettől függően érdemes dönteni. Így az, aki hosszú szolgálati időt tud maga mögött viszonylag alacsony keresettel, nagy valószínűséggel magasabb járadékra számíthat a társadalombiztosításból. Ám ha valaki 40 évesen, rövid munkaviszonynyal a háta mögött lépett be egy pénztárba, de ma már jól fizetett alkalmazott, a kétpilléres rendszerben jár jobban.
A pénzügyi felügyelet a közeljövőben levélben hívja fel az érintettek figyelmét a lehetőségre. A döntés megkönnyítésére a pénztárak várhatóan elkészítik a különböző élethelyzeteket modellező számításokat. Azzal, hogy a napi árfolyamok publikálása a pénztárak számára is kötelezővé vált, a tagok folyamatosan nyomon követhetik nyugdíj-megtakarításuk alakulását. A pénztárak, illetve portfólióteljesítmények összehasonlítása pedig akár a világhálóról is lehalászható. A Moneymoon pénzügyi tanácsadó honlapjának összeállítása szerint például az elmúlt három hónapban a részvénytúlsúlyos portfóliók hozták a legjobb teljesítményt. Van olyan pénztár, amely több mint 20 százalékkal növelte a kezelt vagyont, és ezzel gyakorlatilag behozta a múlt év veszteségét. Akad azonban olyan is - éppen a tavalyi jobban teljesítők közül -, amely az idén még csak két-három százalékos hozamot produkált. Ez is mutatja, pár hónap teljesítménye alapján nem lehet megalapozott döntést hozni.