SZDSZ: Minden ingatlan kerüljön vagyonadó alá!
Ez egybecseng az SZDSZ hétfőn benyújtott módosításaival. A liberális párt ezenkívül azt javasolja, hogy a lakóingatlanoknál jóval szélesebb körre (céges ingatlanokra, földterületekre, utakra) terjedjen ki a törvény hatálya. Az adó ebben az esetben is sávos lenne: az egymillió forint feletti forgalmi értéktől indulna 0,1 százalékkal, míg 50 millió forint felett 0,35 százalékot kellene fizetni, úgy, hogy a javaslat a köztes tartományban hat értéksávot határoz meg, s azokhoz rendel egyrészt egy fix összeget, valamint folyamatosan emelkedő adókulcsokat. Az egymillió forint alatti forgalmi értékű ingatlan adómentes lenne. (A Bajnai-kormány előterjesztésében szintén sávos adó szerepel: 30 millió alatt mentes, 30 és 50 millió között 0,35 százalék minden egyes forintra, míg 50 millió felett 0,5 százalék lenne az adó). Az SZDSZ szerint így feloldható az a - szerintük meglévő - probléma, hogy míg 30 millió alatt egy fillér adót sem fizet az ingatlan tulajdonosa, felette pár ezerrel már igen. Kovács Tibor szerint annak kapcsán is készülnek számítások, hogy - a kormány javaslatához képest - lehet-e más kulcsokkal biztosítani az ebből tervezett 40-50 milliárd forint költségvetési bevételt - ám továbbra is a 30 millió forintos értékhatár feletti ingatlanok megadóztatásában gondolkodnak.
Az SZDSZ fontosnak tartja továbbá, hogy az adót az önkormányzati adóhatóságok vessék ki, és ide is folyjon be a pénz. Az adó megállapításakor figyelembe vennék a vagyonadó-törvényjavaslatban szereplő értéktáblázatokat is, azzal a meghagyással, hogy legfeljebb azok 90 százalékát számíthatnák be az adóhatóságok - Kóka János szerint ezzel növelni lehet a javaslat elfogadottságát.
Azok az adózók, akik több 30 millió forint alatti értékű ingatlant birtokolnak, közülük legfeljebb egy után mentesülnek a vagyonadó fizetése alól - szól egy másik javaslat, amely szerint ekkor minden ingatlanról bevallást kell benyújtani. Az adóból a magánszemélyek levonhatnák az szja-t, a vállalkozások az iparűzési adót. Ezeken túl a vagyonadóalap kiszámításakor az SZDSZ figyelembe venné az ingatlant terhelő adósságokat is, mint például a banki kölcsönöket. Az így adódó alacsonyabb adóalap felel meg a vagyonarányos közteherviselés elvének - szól az indoklás.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke tegnap újfent világossá tette, hogy kormányra kerülésük esetén megszüntetik a vagyonadót.
Kovács Tibor szerint az IMF hitelének lehívásához szükséges szándéknyilatkozatban szerepel a vagyonadó bevezetése, de a kormány elképzeléseként, nem pedig a valutaalap előírásaként. Hozzátette: ha nem lesz vagyonadó, akkor az abból tervezett bevételeket a kormánynak más adó formájában pótolnia kell, hogy a tervezett hiánycélt elérje.